V detstve je kreativita samozrejmosťou. Každý jeden človek je kreatívny! Pravdou je tiež, že vlastnosti a schopnosti na ktorých človek nepracuje postupne chabnú. Rovnako to je aj s kreativitou. V detstve, kde nás nič nelimituje, snažíme sa stále vymýšľať niečo nové. Skúšame veci, nad ktorými rodičia len krútia hlavami.
Spomeň si, koľko rôznych hier si sa s kamarátmi a súrodencami navymýšľal. Nastúpiš do školy a zrazu sa začne svet limitov a obmedzení. Nerob tamto, nerob hento, naopak toto musíš robiť takto, inak dostaneš prasiatko. Skôr by som povedal, že sa snažia z teba spraviť stroj. Síce existujú predmety ktoré rozvíjajú tvoju kreativitu, no čim si starší, tým je ich menej. Na väčšine stredných škôl už tieto predmety nenájdeš.
Situácia v školách
Prečo sme sa dostali do bodu, kde kreativita v školách nie je cenená, dokonca je odsunutá na posledné miesto? Je to niečo menej ako bifľovanie sa nudných a nepotrebných vecí, ktoré aj tak do pár dní zabudneš? Vraj, aby si mal rozhľad a bol „všeobecne inteligentný“. Merať inteligenciu človeka podľa toho, či vie presne na meter, aký je vysoký Gerlachovský štít alebo aká je hlboká Mariánska priekopa je sprostosť.
Existuje viacero druhov inteligencie, ktoré ti v živote poslúžia oveľa viac, ako to, čo ťa naučia v škole. Ako príklad môžem uviesť finančnú inteligenciu, ktorá, ak by sa vyučovala v školách ako povinný predmet, nemuselo tak veľa ľudí skončiť v neúmorných dlhoch. Našiel by som celú škálu odborov, ktoré sa všeobecne hodia do života každého človeka, no ani jeden z nich sa na školách nevyučuje. Náhoda? Skôr ľudom pri moci vyhovuje, že zo školy vychádza plno bezcieľnych ľudí, ktorí si hľadajú prácu a nič neriešia. Vlastne riešia. Najviac ich zaujíma čo sa stane v ďalšej časti seriálu, kto vyhrá superstár a komu pošlem sms, aby som ho dostal do domu snov.
V škole ťa nútia učiť sa veľa vecí, ktoré ťa nebavia a kto je v tejto disciplíne najlepší, je vysoko ohodnotený. To v čom si naozaj dobrý, si akosi nevšímajú – predsa s týmto by si sa neuživil, kto by ťa zamestnal? Taktiež si myslím, že jedným z najlepších spôsobov učenia je robiť chyby. Isto ste si všimli, že v škole od teba vyžadujú bezchybné výsledky. Po každej chybe nasleduje trest a to má byť motiváciou k tomu, aby si nabudúce už chyby nerobil. Výsledok toho systému je ten, že školu opúšťa veľa mladých ľudí s obrovským potenciálom, ale domnienkou že sú neschopní, už dávno prestali vymýšľať niečo nové a dokonca s presvedčením, že robiť chyby je zlé.
Ken Robinson
Niečo k tom a ešte omnoho viac nájdete vo videu bývalého vysokoškolského profesora, kritika školstva, Kena Robinsna, ktorý to pojal svojským a vtipným spôsobom. Nenechajte si ho ujsť. K dispozícií sú aj slovenské titulky. Príjemne sledovanie.
http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html
Prajem pekný deň.
Pavol Džama
To je na dlšiu diskusiu 🙂