Prepis Ako upliesť z hov*a bič (Oportunizmus) – 6/8 vlastností potrebných pre úspech
Pozrime sa: oportunizmus. Čo to je? Je to schopnosť nájsť dobrú vec v zlých okolnostiach, ktoré sa v Tvojom živote dejú. Hovorí sa, že: „Všetko zlé je na niečo dobré“. Je to niečo, čo sa hovorí. Podľa mňa to platí len v prípade, ak sa tak k tomu postavíš. Musíš si uvedomiť jednu základnú vec. A to je to, že veci, ktoré sa dejú nie sú ani dobré ani zlé. Veci sa jednoducho dejú. Dobrým ľuďom sa dejú zlé veci, zlým ľuďom sa dejú dobré veci. Proste veci sa dejú a k tomu existuje viacero psychologických podkladov. Jeden, ktorý tu nemám spomenutý, lebo až teraz som si naň spomenul je že… Dúfam, že mi neunikol s mysle…
Prvá vec: určite to tu chcem spomenúť. My ľudia máme sebaklam, že to, čo robíme, že to vždy prinesie odozvu. Že ľudské činy vždy prinesú morálne férový a spravodlivý dôsledok tej osobe, ktorá ich koná. A sem spadajú rôzne presvedčenia ako toto: Všeobecne sa to volá just world hypothesa. Pokiaľ vieš po anglicky, môžeš si to pozrieť a pokiaľ nevieš, môžem sa k tomu vrátiť v ďalších videách. Napíš mi do komentára, že či Ťa toto viacej zaujíma. Môžeme to rozobrať v diskusii, v konzultácii. A ešte fakt jedna veľmi dobrá vec mi prišla na rozum. Ale tak rýchlo ak prišla, tak aj odišla….
Pointa tohto všetkého je, že veci ktoré sa v Tvojom živote dejú nie sú dobré ani zlé. Oni sú neutrálne. Všetko to závisí od Teba, že ako sa k tomu postavíš. A tu je to o tom, ako nazveš to, čo sa v Tvojom živote stalo. Dobre, môže to byť negatívne. Spoločnosť by sa zhodla na tom, že to je negatívne. Môžeš to nazvať povedzme porážka. Ja neviem Ti teraz dať príklad. Neskôr mám svoje príklady. Každý z nás niečo takéto zažil. Môžeš to nazvať porážka. Ale keď to takto nazveš, akú emóciu to v Tebe vyvolá? Že zlyhal som, úplne som to…. (musel som to cenzurovať). Alebo to môžeš nazvať, že: tak toto teda bola zaujímavá skúsenosť.
Čo týmto robíš? Po prvé zjemnuješ tú emóciu, nemá to na Teba taký emocionálny dopad, kontroluješ svoju emóciu, skôr sa z toho dopadneš. Po druhé dávaš priestor naozaj vziať si ponaučenie z toho, čo sa udialo.
Áno, už som si spomenul! Spomenul som si na to, čo som Ti chcel povedať! My ľudia nemáme kontrolu. Ilúzia kontroly sa to volá. My ľudia si myslíme, že máme veci pod kontrolou. Máme túto ohromnú fundamentálnu túžby mať veci pod kontrolou, pričom v skutočnosti to, čo kontrolujeme alebo oblasť našej kontroly je neuveriteľne malinká. Rozoberieme to v ďalšej lekcii alebo o dve lekcie. Budeme mať celú takúto časť o ilúzii kontroly a o tom, že to, čo dokážeš kontrolovať je veľmi malinké. To, čo dokážeš ovplyvniť je oveľa väčšie, ako si myslíš – rozdiel medzi kontrolou a vplyvom. My si myslíme, že proste veci sa dejú podľa nejakého plánu alebo niečoho, čo nad vecami existuje. Že existuje nejaký spôsob, ako kontrolovať veci, ktoré sa dejú, len my ho nepoznáme. Ale v skutočnosti sa veci dejú úplne náhodne. Nie všetky, ale bližšie to rozoberieme v ďalšej lekcii. Pointa je, že sú veci, ktoré absolútne nedokážeš kontrolovať. Je ich viacej ako si myslíš. Jednoducho veci sa v Tvojom živote dejú a nad mnohými nemáš priamu kontrolu.
Teraz je na Tebe, ako sa postavíš, keď sa niečo vymkne spod kontroly a keď Ťa stretne takáto nejaká skúsenosť. Poviem Ti moju skúsenosť. Tento kurz som plánoval spustiť v januári. Toto moje rozhodnutie vyplývalo z istých predpokladov, ktoré som mal minulý rok v septembri. Že v januári by som ho v podstate predával a že táto lekcia by sa konala vo februári. Zaujímavý dátum, všetko to na papieri vyzeralo úplne fajn, ale na jeseň som išiel z choroby do choroby a bol som chorý 6 týždňov z trojmesačnej jesene. Fasa, čo? Môže byť? Dobre, 6 týždňov! A vieš ako, mohol som to brať ako porážku, mohol som to brať že: „Kokso, ja nechápem, neviem čo sa stalo, bodaj by sa toto nikdy nestalo a plakať nad tým.
Ale čo som urobil je, že zistil som príčinu mojich chorôb. Zistil som ponaučenie z vecí, ktoré sa mi stali. O chvíľu toto rozvinieme viacej v kritickom zmýšľaní. Ale zatiaľ je dôležité to, že bez ohľadu na to, aká zlá vec ma stihne, vždy v tom hľadám niečo pozitívne. Vždy v tom hľadám niečo, čo si z toho môžem zobrať. Na jar som bol prepracovaný kvôli viacerým veciam a ďalších 6 týždňov som zase nemohol pracovať. Zistil som príčinu. Príčinou bolo to, že som na seba naložil príliš veľa vecí. Že som prednášal, vtedy keď som nemal. Že som chodil do mesta vtedy, kedy som nemal. A ešte ďalších mnoho vecí. Jednoducho zistil som príčinu a už viem, že sa mi to nikdy v živote nestane. Zistil som príčiny mojich chorôb a už viem, že sa mi už nikdy takáto jeseň nestane. Pretože za tým boli normálne racionálne príčiny.
Premýšľal som nad tým, že čo si z tejto zlej situácie môžem vziať. A z každej takejto skúsenosti si môžeš vziať niekoľko rôznych vecí. Určite prvá vec je ponaučenie. Tu sú kľúčové dve otázky. Prečo sa to stalo a ako môžem zabezpečiť, aby sa to už nikdy v živote nikdy nestalo? Dobre, bolo zo zlé. Sakra, 6 týždňov byť chorý je zlé, zlé, zlé. Hnevalo ma to strašne. Ako môžem zabezpečiť, aby som už nikdy v živote neochorel, aby sa mi takéto niečo nikdy nestalo? A zistil som. A to je otázka, ktorú si chceš klásť ty. Ako to zistíš? Čo Ti k tomu pomôže? Po prvé denník. Zistiť, čo sa v Tvojom živote dialo, zistiť príčiny týchto vecí. Na to budú nástroje, ktoré budeme preberať v priebehu nasledujúcich týždňov. Strom prítomnej reality, strom budúcej reality, to sú nástroje, ktoré Ti umožnia zistiť príčinu problémov a zabezpečiť, aby sa už nikdy nediali.
Druhá otázka je, ktoré moje očakávania boli nesprávne? A ktoré musím vrátiť naspäť do reality? Toto sa týka kritického myslenia, realistického zmýšľania, ktoré chceš rozvíjať. Prejdeme k tomu hneď o chvíľu. Ale je to druhá otázka, ktorú si chceš klásť, ktorú si chceš zapísať do svojich poznámok.
Ale potom je tu niečo ďalšie. Povšimnúť si, akú vlastnosť rozvíjam touto skúsenosťou. Ak sa Ti niečo nedarí a učíš sa, ktoré predpoklady sú nesprávne, ktoré sú správne, učíš sa, aké sú príčiny tejto veci. Tak máš na výber dve možnosti Prvá možnosť je: dobre naučil som sa to a idem niekam inam.
Druhá možnosť je, že vytrvám, v tom, čo som robil a budujem svoju vytrvalosť. Rozširujem svoju komfortnú zónu bez ohľadu na to, koľko s prepáčením lajna na mňa život kydá. Dokážem vytrvať, dokážem pokračovať a idem ďalej. Čím buduješ aj svoju sebadôveru.
A pýtaj sa ďalšiu otázku. Čo iné si z tejto situácie môžem vziať? Toto je úplne iný prístup. Prvá možnosť je: „Ty kokso zlyhal som, je to úplne strašné, zabijem sa, vyskočím z okna, zapálim sa, zjem pilulky, otrávim sa, proste vyskočím z piateho poschodia…“ Druhá možnosť je: „Tu to už vyzerá, že hádam to aj bolo lepšie. Že, kokso, ja som rozvinul svoju komfortnú zónu, rozvinul som svoju vytrvalosť a trpezlivosť. Sebadôveru mám na celý život.“ Hádam týmto spôsobom sa na to dokážem pozrieť, že ono je to vlastne lepšie, ako by sa tá zlá vec nestala. Robí zo mňa lepšieho človeka. To je tá schopnosť vidieť dobré v problémoch, ktoré máš.
Toto nie je pozitívne myslenie, pozor na to! Pozitívne myslenie všeobecne že: „Á, veci budú dobré, všetko bude dobré, všetko bude fajn…“ Ja mám s pozitívnym myslením jeden problém. A to je ten, že mnoho ľudí je takto nesmierne veľmi pozitívnych, až si častokrát zakrývajú oči pred realitou. Ako je fajn: „tak dobre, ono to prejde, ono to prejde…“ Lenže pokiaľ si hovoríš, že „ono to prejde“, to je tu ako sa k tomu postavíš: „ono prejde, odo to bude fajn….“ Ak ignoruješ fakt, že Ti niečo nevyšlo, ignoruješ fakt, že si mal mylné predpoklady, pokiaľ nevyriešiš príčiny, pokiaš si nevezmeš ponaučenie, tak sa Ti to stane znovu. Ty budeš mať zase svoje pozitívne myslenie, že: „mne to nevadí, čo ja viem, mne to nevadí…“
Nie, ono je to v poriadku, keď Ti to vadí, keď prežívaš negatívne pocitu, keď sa Ti niečo nepodarí. Dôležité je, že tieto negatívne pocity, teda že nebudeš konať: nezapáliš si dom, seba samého, nezožerieš pilulky a nevyskočíš z piateho poschodia… Ale že všetky tieto emócie pretransformuješ, že: „chcem mať z toho ponaučenie, chcem aby sa mi to nikdy v živote nestalo, chcem, aby to zo mňa urobilo väčšieho človeka!“ Toto je oportunizmus, toto nie je pozitívne myslenie v takom tom tradičnom, že všetky veci sú dobré atď. atď. Čiže oportunizmus toľko.