Adresátom nasledujúceho listu je pozér s kufríkovým písacím strojom. Ublížená trúba plná výhovoriek, prečo ho nevzali na žurnalistiku. Ja.
Ale pretože mi to do roku 2002 žiaden poštár nedonesie, píšem to hlavne pre teba. Máš pätnásť, osemnásť, dvadsať, možno viac. Hlavou sa ti preháňa nespočetne veľa plánov na vlastné podnikanie alebo umeleckú kariéru. V noci sa ti sníva o luxusnom aute a fotke na titulke Reflexu. Ale prd z toho: postávaš na mieste, machruješ na blogu a fňukáš nad pivom.
Toto nie je recept na úspech ani na to ako žiť. Žiaden zaručený ani nie je. Hore je to preplnené. Niektorí ľudia sú naozaj k ničomu. Ďalšieho prejde auto, iného podrazia najbližší. Tak to už chodí. Nech si pod úspechom predstavuješ čokoľvek, nemáš na to nárok. Zmier sa s tým.
Môžem ti ale ponúknuť návod. Povedal by som, že je to dobrý začiatok.
1. NIKTO TI NIČ NEDLŽÍ
Takže teba neprijali na DAMU, pretože si z Prostějova a Pražáci medzi seba nikoho nepustia? Skôr nevieš hrať tak dobre, ako si myslíš.
Rodičia ti v paneláku nedovolia trénovať na bicích? Bež na brigádu a prenajmi si skúšobňu – alebo si kúp slúchadlá a skladaj si ambient.
Že sa v tomto stále nedá podnikať? Vyber si niečo iné.
Šéf je idiot a drží ťa pri zemi? Sprav láskavosť pre nás aj pre seba: sklapni a zmeň šéfa.
Za svoj život a rozhodnutia nesieš plnú zodpovednosť. Nikto ti nič nedlží. A ak budeš chcieť od ostatných súcit kvôli plodom svojej nerozhodnosti, zbabelosti a lenivosti, ťažko ho dostaneš.
2. ZAČNI HNEĎ TERAZ S TÝM, ČO MÁŠ
Možno by sa ti lepšie písalo na novom Macbooku. Najskôr by sa tvoje občianske združenie zviditeľnilo s peniazmi na billboard. Určite by sa ti zákusky lepšie piekli v peci za tri tisícky.
Chceš sa dostať k lepšej technike? Najskôr vyťaž čo najviac z tej starej. Bloguj na starom laptope, polepuj kontajnery letákmi zo starej laserovky, peč buchty doma v rúre.
Nesmieš na nechať paralyzovať nesprávnym myšlienkovým pochodom, ktorý je, bohužiaľ, rozšírený ako mor: niečo vraj nefunguje vôbec, pretože s lepšími nástrojmi a tučnejším rozpočtom by to šlo lepšie.
Velikánske sny sú tvojim najväčším nepriateľom. Nikdy v histórii nebol prah postavený nižšie. Tak sa nevyhováraj a prekroč ho.
Nepotrebuješ milióny na marketing. Nepotrebuješ milióny na techniku. Nezakladáš automobilku, ale rozbiehaš živnosť.
Potrebuješ mať jasno v tom, čo robíš, prečo to robíš a vedieť o tom ostatným vyrozprávať príbeh. Rozprávaj ho všetkým. Na Facebooku, na webe, ale hlavne, z očí do očí.
Keď budeš mať jasno v tom, čo chceš dosiahnuť, môžeš potom triezvo vypočítať, aké vybavenie je pre teba nevyhnutné. Nie sexy, nie pohodlné. Nevyhnutné.
Veľmi drahé? Skús si to kúpiť použité, s niekým sa na to poskladaj alebo si to na prvé mesiace prenajímaj. Stále je to drahé? Tak si vytýč iný cieľ.
Do toho. Nič ti nechýba.
3. VYBER SI, PRE KOHO TO ROBÍŠ A KOMU SA CHCEŠ PÁČIŤ
Čítal som niekoľko motivačných kníh a všetky radili: pokiaľ chcete niečo dokázať, obklopte sa ľuďmi, ktorí chcú tiež niečo dokázať. Najskôr to asi funguje. Ale kvôli svojej kariére nemôžeš hodiť cez palubu kamaráta z detstva iba preto, že je hlupák. Alebo prestať navštevovať svojich rodičov, ktorí by ťa najradšej videli v nejakom pokojnom zamestnaní.
Čo s tým? Nemusíš od seba nikoho dramaticky odrezať. Vyber si ale, pre koho svoju prácu robíš a o čí rešpekt stojíš. Vtip je v tom, že ty ľudí ani nemusíš poznať osobne.
Zmier sa s tým, že tých ostatných možno sklameš tým, že na nich nebudeš mať toľko času ako predtým, že budeš robiť riskantnejšie a odvážnejšie kroky ako by si priali. Že sa odmietneš hanbiť za kontroverzné témy vo svojom diele alebo za svoje radikálne postoje. Že na nich svojou činorodosťou a odvahou vrhneš tieň.
Ale neboj. Ľudia ťa riešia menej, ako si myslíš.
4. ČESKO JE „OSTROV“. ODPLÁVAJ.
Obklopení zo všetkých strán kopcami sme zahľadení do seba: Lucka Bílá hovorí jedno, Jirka Babica druhé a pán prezident varoval, že sa v tomto veľkom svete môžeme rozpustiť ako kocka cukru.
Vo svete sa nerozpustíš, ale môžeš nasiaknuť. A práve o to sa snaž.
Pokiaľ iba trochu môžeš, vyraz na stáž alebo brigádu do zahraničia. Cestuj, nech uvidíš nové veci, a vítaj ďalekých hosťov, nech staré veci uvidíš novými očami.
Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre to, prečo aspoň jeden svetový jazyk nevedieť plynule. S dobrou angličtinou, v niektorých prípadoch i francúzštinou, nemčinou alebo španielčinou, budeš môcť pozerať cez rameno tým najlepším v tvojom odbore. Čítať rozhovory so svetovou špičkou, sledovať ich na Twitteri, učiť sa od nich na You Tube. Nech sú to už kuchári, športovci, spisovatelia, programátori, ilustrátori, skladatelia, podnikatelia, vinári, architekti alebo návrhári.
Cestovanie po svete a sledovanie zahraničných médií ti zmení merania. Pri všetkej úcte k ním: Zdeněk Pohlreich zrazu nebude najlepší kuchár, ktorého poznáš, a Miroslav Donutil najväčší zabávač. Taktiež zistíš, že na juh od nás ľudia dokážu lepšie jesť a na sever od nás sa zasa lepšie starajú o priestor medzi dverami domova a kancelárie. Začneš si viac vážiť veci, ktoré ti predtým prišli byť samozrejmosťou. Zároveň tak v mnohých odboroch získaš veľkú výhodu nad svojou konkurenciou, ktorá tu funguje v režime chránenej dielne, a nikdy neskúsi nič nové či odvážne.
5. OSLÁVUJ DRINU, NIE VÝSLEDKY
Pretekári formuly striekajú šampanským iba ak niečo vyhrajú. Chápem ich úľavu, ale beriem to za nesprávny koniec. Za víťazstvo môžu často neovplyvnené náhody: porucha na súperovom aute, šťastná dažďová prehánka nad traťou. Zameraj sa na to, čo nemôžeš ovplyvniť a výbuchy šťastia si u teba budú podávať kľučku s beznádejou. Tá hojdačka môže byť pre tvorivého človeka zničujúca.
Jazdci by nemali sláviť raz za mesiac celou fľašou, ale každý deň malým dúškom v posilňovni a v garáži. To, že ráno vstali kvôli tréningu, a potom s mechanikom sedeli do noci nad výsledkami telemetrie a premýšľali, čo zmeniť na štýle jazdy a na aute. Práve tu sa rodí náskok na celú sezónu.
Potrebuješ poriadok. Možno nie dril pruskej armády, ale poriadok určite. Ak chceš v niečom preraziť, musíš to trénovať každý deň. Iba takto sa dostaneš ďalej. A čím silnejšie si to zautomatizuješ, tým menej sa budeš musieť premáhať.
Podľa Malcolma Gladwella je potrebné trénovať 10 000 hodín, aby sa človek niečo naučil naozaj dobre. Kecy. Po 10 000 hodinách vo väčšine odborov nastanú ešte iba prvé náhodné úspechy. Mnoho ľudí odradia od ďalšieho sebazdokonaľovania. Majstri sa ale učia až do smrti.
Nezblázni sa preto radosťou, až prvýkrát dostaneš nejaké ocenenie, až vyjde prvá priaznivá recenzia, až za štyri hodiny tvojich služieb niekto zaplatí toľko, koľko iní nezarobia za týždeň alebo mesiac. Toto všetko je lotéria. Podstatné sú rána, kedy si privstaneš kvôli tréningu, horúce dni, počas ktorých zostaneš pri učení, kríze, pri ktorých máš chuť sa na to všetko vykašlať, ale neurobíš to.
Náhodné úspechy a prehry sú iba šum. Netráp sa tým, že ti jeden deň nešla práca od ruky, že tvoj návrh neuspel v jednej súťaži, že bolo cez víkend v tvojom podniku prázdno. Sleduj zárobky alebo pokroky za posledné tri mesiace alebo polrok. Dôležité rozhodnutia rob na základe priemeru, nie rozkmitu. Nech si na gamblingu vyláme zuby konkurencia.