Či už si stredoškolák alebo vysokoškolák, určite si už minimálne raz riešil dilemu typu: „ Čo zo mňa budem až vyrastiem?“
Pravdepodobne si ju riešil vtedy, keď si opúšťal stredoškolské lavice a možno si sa nad tým zamýšľal už aj v štrnástich – pätnástich rokoch, v čase keď väčšina mládeže naozaj nevie čo zo sebou, nie to ešte čo zo svojou budúcnosťou.
Kam po škole?
Ja viem, je veľkým trendom šupnúť sa na akúkoľvek inštitúciu, ktorá ti ochotne a s radosťou požičia nálepku vysokoškoláka, no na jednoduchšie riešenia sa naozaj niekedy dopláca . Navyše, mnohokrát sa za nich aj zbytočne prepláca. Panuje akýsi smiešny strach z jedného „strateného“ roka. Buď si však istý, že jeden rok bez vysokej školy nie je žiadna katastrofa. Ďaleko horšie sú tri horko – ťažko doťahané roky, ktorými si len prekĺzol z posledných síl. Môže sa stať, že na konci takejto skúsenosti ti zostane už len nechuť k akémukoľvek učeniu sa, čo tiež nie je práve najlepší prístup.
Táto „okamžite na výšku“ móda je síce populárna, bohužiaľ, občas neefektívna. Stavím sa, že máš viacero kamarátov, ktorí boli nemilo prekvapení alebo priam sklamaní z toho, kam sa to vlastne dostali. Ak nemáš jasno v tom, čo chceš, môžeš podobnému sklamaniu veľmi jednoducho predísť.
Ako?
Jednoducho sa zbaľ a vypadni preč!
Pobyt v zahraničí ti okrem toho, že sa zlepšíš v cudzom jazyku daruje je aj plný balík nenahraditeľných skúseností, aký by si darmo hľadal na akejkoľvek škole. Naučí ťa kráčať vo svete vzdialenom od mamky a ocka, ktorých si mohol kedykoľvek požiadať o pomoc. Inak povedané, naučíš sa postarať sa sám o seba. Zistíš, do akej miery sa vieš vynájsť a aj naopak, čo ti ako jednotlivcovi vôbec nejde.
Za je jeden celý rok „vonku“ sa dá nazbierať celkom slušné vreckové. Možno si konečne začneš ceniť veci, ktoré ti tentoraz nepadli samé z neba, ale na ktoré si si musel zarobiť ty sám. No a nakoniec snáď netreba pripomínať nové priateľstvá, vzťahy a kontakty, ktoré budeš možno raz v budúcnosti potrebovať.
Necháp ma však zle. Nevravím, že ani zo školy sa nedá odniesť nič cenné a užitočné. Ak máš jasno v tom, čo od danej školy chceš, čo ti môže tvoja vybraná škola dať a s akými zámermi k nej mieriš, potom je všetko v poriadku a ty nemáš čo riešiť. No v prípade, že nemáš ani šajnu čo ďalej, skús vyskúšať túto (síce neobvyklú), ale účinnú alternatívu.
Viac o tom, ako vyťažiť to dobré zo školy sa dočítaš v mojom nasledujúcom článku „Nebojuj o Áčka, bojuj o prax!“
Veľa šťastia a jasnú myseľ!
Smutno mi prišlo po prečítaní tohto článku 🙂 . Veľa mladých ľudí by toto malo urobiť, ale nerobia to lebo nechcú odísť od kamošov s ktorými slopú každý víkend + bývanie u rodičov zadara (peniaze vďaka dákej smiešnej brigáde, brigáda ktorá je dokým je človek „atraktívnym“ len vďaka tomu že je študent).
Ale zas keď sa pozriem na seba, bol som v Londýne, bez práce 😀 jeden mesiac a potom som sa vrátil a šiel na výšku a tam keďže sa učím históriu a mne akosi záleží na tom aby som odvádzal daň štátu ktorý si to zaslúži, tak vlastne táto škola moje naivné názory pochovala 😀 dokonale. A čoraz viac si hovorím že zdrhnem niekam do Tibetu alebo Severu Indie a tam si budem žiť lovom a zberom… bez toho žeby som odvádzal dáke dane..