Človek prerobí v živote veľakrát.
Nevýhodná kúpa, premárnená šanca, nerozmyslené slová či činy.
Nedá sa snáď ani len spočítať, koľkokrát sa človek v živote potkne, spadne a odrie papuľku o zem.
Priznám sa, moje dva predchádzajúce roky sa niesli v znamení viacerých prešľapov. Niektorých menších, niektorých väčších.
Už dlhšiu dobu som mala pocit, že robím jedno zlé rozhodnutie za druhým, neustále strácam či prerábam. Stála som na tom istom mieste a robila dookola tie isté chyby. Začala som sa preto zamýšľať nad tým, kde môže byť ten skutočný „háčik“ .
Po postupnom prechádzaní a rekapitulovaní určitých bodov alebo míľnikov, ktoré považujem za zlomové som dospela k malému rebríčku chýb či akýchsi zlozvykov, kvôli ktorým som v živote prerobila najviac.
1. Strach z problémov, ktoré nikdy nenastali
Toto je moje „number one“. Myslím, že v živote som najviac doplatila na akýsi smiešny strach, ktorý bol veľmi neopodstatnený. Bol to strach z problémov, ktoré som riešila dopredu vo svojej hlave a to aj napriek tomu, že tie problémy ešte nenastali. Nakoniec neprišli vôbec.
Ja som sa tak úplne zbytočne pripravila o dve najlepšie veci, čo mám – pozornosť a energiu. Nevedome som sa takýmto spôsobom oberala o silu. A samozrejme, aj o dobrú náladu.
Ak dnes stojím pred nejakou „dilemou“ alebo situáciou a začínam cítiť úzkosť už len pri pomyslení na danú vec, radšej sa poriadne nadýchnem a v duchu si poviem: „ Oukej, ak nejaké problémy prídu, budem ich riešiť v tej danej chvíli. Zatiaľ sa nič nedeje, tak si daj, Simonka, láskavo pohov!“
2. Nerozhodnosť
Slabá stránka (dovolím si tvrdiť) mnohých z nás. Biela či čierna? Kakao či Vanilka? Vpravo alebo vľavo? Kam ísť a kam nie?
Podobné a ešte oveľa náročnejšie boje s dlhšími a komplikovanejšími otázkami vedieme častokrát v mysli. Nevieme sa za nič na svete rozhýbať a sme akoby zablokovaní. Bojíme sa vykonať akékoľvek rozhodnutie. Veď čo ak nebude správne?!?
Na strašiaka v podobe váhania alebo nerozhodnosti si daj teda poriadny pozor. Pretože práve to je dôvod, prečo mi utiekli spred nosa skvelé príležitosti, ktorých sa bolo treba chytiť okamžite. Nebol ani priestor a ani čas na váhanie či prestupovanie z nohy na nohu. No ja som sa aj tak nevedela rozhodnúť. Šance sa napokon chytil niekto iný, šikovnejší a rozhodnejší.
3. Lenivosť
Lenivosť naša každodenná.
Dá sa povedať, že ňou trpíme všetci. Akurát niektorí menej a niektorí viac. Existujú šťastlivci, ktorí ju dokonca vedia poraziť a zmanipulovať samých seba k činom. Človek je vo všeobecnosti tvor dosť lenivý, preto 80 – 90 % ľudí vyhľadáva stále tú najjednoduchšiu cestu. My ľudia proste nemáme radi komplikácie a sme úplne najšťastnejší na zemi , ak ich vieme eliminovať na minimum.
Je fajn, ak sme dostatočne chytrí na to, aby sme si zdravo a úprimne povedali, čo asi zvládame a čo nie. Uchránime sa tak od toho, aby sme si na seba uplietli zbytočne priveľký bič. Avšak, ak sa nemáme k činu len kvôli tomu, že sa nám vyslovene do niečoho nechce ísť a nie sme pre nič ochotní vyvinúť akékoľvek úsilie, vtedy sa nad nami môže vznášať fakt veľký problém.
Potom je tu znovu rovnaké riziko ako v predchádzajúcom bode. Šance sa chytí niekto rýchly a šikovný. Niekto, komu sa nelení vyliezť zo svojej komfortnej zóny a dosahovať tak ďaleko lepšie výsledky.
Skús si preto aj ty spraviť malé resumé toho, ako sa ti darilo (napríklad za uplynulý rok). Odpovedz si na otázku, či aj ty náhodou nerobíš stále tie isté chyby dookola. Zamysli sa, na ktorých vlastnostiach alebo (zlo)zvykoch si prerobil najviac a tiež naopak, čo ti zatiaľ prinieslo to najlepšie ovocie.
Odpoveď predsa dokážeš nájsť len v sebe. Tak teda veľa šťastia!