Nezáleží na tom kto si, určite poznáš tie chvíle, keď cítiš, že si stratil motiváciu a nechceš robiť vôbec nič. Dokonca aj vysoko postavení a úspešní ľudia sa občas cítia nemotivovaní. Avšak existujú spôsoby, ako sa s týmto nedostatkom pobiť, ktoré nás posúvajú vpred a pomáhajú nám dokončiť neuveriteľné veci.
Motivácia je jedným z kľúčov, ktoré nás tlačia do aktivity a každý deň nás v nej udržiavajú. Ak nie si motivovaní, máš tendenciu k prokrastinácii ohľadom vecí, ktoré máš splniť. Nakoniec tieto veci odložíš bokom a úplne vzdáš svoje projekty alebo úlohy.
Toto sa deje väčšine ľudí. Hovoria, že chcú zbohatnúť prostredníctvom investovania alebo rozbehnutím vlastného obchodu na internete. Lenže kedykoľvek si majú preštudovať správu o firme, vytvoriť vlastnú webovú stránku alebo napísať hlásenie, necítia vôbec žiadnu motiváciu. A práve v tomto momente sa väčšina ľudí vzdá.
Našťastie existujú riešenia. Tu je sedem skvelých spôsobov, pomocou ktorých možno prekonať stratu motivácie:
1. V prvom rade si pamätaj, prečo to chceš urobiť
Ak cítiš málo motivácie, keď chceš napísať článok, skús sa zamyslieť nad tým, prečo to vlastne chceš urobiť. Dôvody, prečo niečo robíme, sú hnacou silou všetkého, čo vykonávame. To, čo potrebujeme je, aby boli naše dôvody dostatočne silné a „vzrušujúce“ natoľko, aby sme urobili čokoľvek na splnenie úlohy.
Ak necítiš vôbec žiadnu motiváciu, je to preto, že dôvod, prečo to robíš, nie je dostatočne silný. Zamysli sa nad týmto: prečo ľudia prestanú fajčiť? Väčšinou je to preto, že majú dostatočne silné dôvody – môžu mať závažné zdravotné problémy a mohli by stratiť niekoho, na kom im veľmi záleží.
Takže prečo robíš to, čo robíš? Vieš, prečo chceš dosiahnuť svoje ciele a aký zmysel majú tvoje zámery? Uisti sa, že tvoje dôvody sú dostatočne silné a vzrušujúce. Keď necítiš motiváciu, zamysli sa nad účelom, prečo to chceš urobiť.
2. Predstava úspechu ak to urobíš a pocit ľútosti, ak nie
Ach, vizualizácia… skutočne pomáha? Áno, funguje to, ale iba vtedy, ak si ochotný na nej pracovať. Predstavovanie si je veľmi mocný nástroj, ktorý je nám prístupný a je zdarma. Môžeš myslieť na čokoľvek a predstaviť si hocičo chceš, kedy a kdekoľvek si praješ. Ak si myslíš, že vizualizácia nefunguje, skús si živo predstaviť, ako kráčaš do kuchyne, otvoríš chladničku, uvidíš veľký žltý citrón a vezmeš ho. Potom vezmeš nôž a prekrojíš ho na polovicu.
Predstav si to jasne a s toľkými detailmi, s koľkými len dokážeš. Potom, ako prekrojíš citrón, vyzdvihni jednu polovicu a stlač ho tak, aby ti kvapôčky vnikli do úst. Cíť vyvíjajúci tlak tvojej ruky, započúvaj sa do zvuku odšťavovania a a predstav si, ako ti kyslá citrónová šťava steká hrdlom. Tak a teraz – cítiš v ústach viac slín alebo nič?
Ide predsa iba o predstavy, všakže? Nie je to skutočné tak prečo máme v ústach viac slín? Je to preto, lebo mozog nedokáže rozlišovať, čo je skutočné a čo nie je. Naša myseľ to iba vidí, no nemôže povedať, či je to reálne.
A toto robí z vizualizácie taký mocný nástroj. Popremýšľajte nad tým… ak je vašim snom šoférovať Mercedes Benz, predstavte si živý obraz toho, ako ho šoférujete. Predstav si model, ktorý chceš – farbu, pocity, keď si do neho sadáš, vôňu kože, tvar volantu a aké asi je zvierať ho, započúvaj sa do zvuku hučiaceho motora. Myslíš, že tvoja myseľ to jedného dňa konečne urobí skutočným? To sa stav.
Celý zmysel tkvie v tom, že keď si predstavuješ a stvárňuješ vo svojej mysli rôzne veci, budeš sa cítiť motivovaní to urobiť. Ak snívaš o aute, ktoré chceš, vytvor si motiváciu zvnútra. Vyskúšaj to, keď budeš cítiť, že ťa prepadáva prokrastinácia a nemáš žiadnu motiváciu.
3. Vytvor si okolie, ktoré ťa bude podporovať
Vieš o tom, že tvoje okolie môže ovplyvniť tvoju náladu? Ako sa cítiš, keď bývaš v luxusnom hoteli? Cítiš sa viac vážený a zdvíha ti to sebavedomie? Stáva sa to obzvlášť vtedy, keď sa nachádzaš v menej vyspelej oblasti a bývaš v špičkovom hoteli. Pociťuješ viac sebavedomia a dôležitosti.
Akoby sme prevzali identitu ľudí, ktorí sa potulujú naokolo. Ak sa neustále stretávame s úspešnými ľuďmi, ktorí hovoria o obchode, naučíme sa to tiež a pridátme sa k nim. Takto sa môžeme namotivovať a využiť naše okolie k tomu, aby sme zvýšili svoju produktivitu. Na druhú stranu ak sa stretávame so záporne mysliacimi ľuďmi, ktorí neustále ohovárajú a hovoria o ostatných ľuďoch, budeme sa cítiť negatívne a taktiež nebudeme mať žiadnu motiváciu pracovať.
Z toho vyplýva – skrášli si svoju pracovnú sféru dobrým a podporujúcim okolím. Tak, aby sa ti každé ráno chcelo vstávať a hurá do práce, pretože tvoje okolie na teba bude pôsobiť dobre a motivujúco. Práve z tohto dôvodu niektorí ľudia uprednostňujú drahé autá a hodinky, aby im pomohli nakopnúť sebavedomie. Pamätaj si, že tvoje prostredie je dôležité a môže na teba vplývať. Takže zmeň svoje okolie miesto toho, aby si ho nechali riadiť ťa.
4. Zostaň v pohybe
Pohyb vytvára emócie. Kedykoľvek sa cítiš na dne a nemáš motiváciu na vykonanie svojich povinností, zmeň svoju fyziológiu. Vyskúšaj toto cvičenie: pokús sa cítiť smutno a spomeňte si na všetky neveselé veci, ktoré sa ti kedy stali. Potom si všimni svoj stav. Ako dýchaš? Sú tvoje ramená zhrbené alebo narovnané? A čo tvoj výraz tváre? Kde máš ruky a mieri tvoj pohľad hore alebo dole?
Keď sme smutní, náš fyziologický stav to prezradí. Naopak, ak sa cítime dobre a energicky, náš fyziologický stav ukáže aj toto. Pre väčšinu ľudí platí, že keď sa cítia skvelo a motivovane, dýchajú a hovoria rýchlejšie, gestikulácia ich rúk je aktívnejšia a pozerajú sa určitým smerom.
Preto si schopný vyčítať z tváre, či je človek nahnevaný alebo či je niekto šťastný. Takže keď zmeníme svoj fyziologický stav, docielime aj zmenu nášho duševného stavu. A teda ak nechceš mať mizernú náladu, skús si všímať svoj fyziologický stav a patrične ho upraviť.
5. Nechaj sa motivovať ostatnými
Čítanie knihy, počúvanie hudby alebo pozeranie niečoho inšpiratívneho ťa určite dokáže vyzdvihnúť na vyšší stupeň. Čo preto treba urobiť? Stráviť minimálne 30 minút denne každé ráno čítaním inšpiratívnej knihy; ešte predtým, ako naplno začneš deň. Týmto spôsobom si zaručene nakopneš deň tým správnym smerom a budeš schopný ho prežiť aj vtedy, ak bude obzvlášť náročný.
Videá a zvukové nahrávky môžu byť taktiež nápomocné. Napríklad keď sa cítiš nemotivovaní, tak si skús pozrieť niečo inšpiratívne na YouTube alebo si vyskúšaj vypočuť motivujúcu reč nejakého velikána. Naštartuje ťa to a budeš pripravený čeliť rôznym výzvam.
Najlepším spôsobov však aj naďalej zostáva postaviť samého seba do tej správnej nálady a začať svoj deň v tom správnom stave. Preto je čítanie také dôležité a dokáže meniť životy. Takmer všetci neobyčajní ľudia, ktorí dosiahli obdivuhodný úspech vo svojom živote, čítajú… každý deň.
6. Snívaj vo veľkom, začni v malom a konaj teraz
Ak tento princíp aplikuješ vo svojom živote, dokáže byť veľmi mocný. Keď snívaš, musíš snívať vo veľkom tak, aby ťa tvoj sen mohol inšpirovať. Avšak keď začínaš, musíš to urobiť pomaly („v malom“), pretože to chceš obrátiť na zvyk tak, aby si neskôr túto činnosť vykonával automaticky každý jeden deň.
Keď je tvoja motivácia preč, začni pomaly. Takže keď nie si motivovaný zavolať svojim klientom, skús to v menšom a zavolaj iba niekoľkým. Toto bude tvoj počínajúci moment. Keď raz začneš konať, motivácia príde sama a budeš schopný pokračovať ďalej.
Takže rob maličké krôčiky a postupne na nich začni stavať. Napríklad ak chceš cvičiť a makať na sebe 5 dní v týždni, pokús sa vypracovať si plán a začať pomaly. Ak to aj bude najskôr iba pár minút denne, poddaj sa tomu a skrátka to urob. Kľúčom je vypracovať si tento počiatočný moment a brať to s nadhľadom a pomaly. Keď raz naštartuješ svoj motor, postupne sa bude tvoja výkonnosť zvyšovať a dostávať na vyšší level.
7. Urob si pauzu
Jasné, že občas si jednoducho chceš oddýchnuť. Pamätaj si, že úspech nie je cieľ, ale cesta, ktorou musíš prejsť v priebehu dlhého časového obdobia. Nejde o šprint, ale o maratón. Veľa ľudí sa mýli, ak si myslia, že úspech je robenie niečoho obrovského a že si len tak pricupká cez noc. Pravdou je však úplný opak.
Takmer všetci úspešní ľudia, ktorí dosiahli neskutočné výsledky toho boli schopní preto, lebo vytrvali dostatočne dlho, pracovali dostatočne dôkladne a samozrejme to nikdy nevzdali. Nejde o niečo, čo je možné vytvoriť v priebehu niekoľkých dní, ani týždňov, dokonca ani mesiacov. Na vybudovanie skutočného úspechu potrebujeme roky.
A teda sa uisti, že si dopraješ dostatok oddychu a dáš si pauzu, keď ju budeš potrebovať. Musíš poznať vlastné hranice a koľko toho dokážeš urobiť. Keď dokončíš svoju prácu, môžeš sa odmeniť a odpočívať. Všimneš si, že po prestávočke sa budeš cítiť viac energicky, namotivovanejší a že si pripravený opäť dobíjať svet.
Už teda vieš ako prekonať nedostatok motivácie, teraz prichádza tá druhá časť – tvrdá práca. Nechaj nám teda LIKE a pusti sa do práce 🙂
Treba si pustit rockyho a hned je o motivaciu postarane 🙂 http://gigavideo.sk/rocky-balboa-rada-do-zivota/
Dobrý deň,
najprv musím oceniť obsah článku – páčil sa. Len si myslím, že autor takýchto myšlienok by mal 100% ovládať pravopis a slovo „motivovaný“ v jednom čísle napísať s ypsilonom. Motivovaní môžu byť viacerí. Jeden je vždy motivovaný. Toto Vám word neopraví.
Milka
p. Milada- „jedno číslo“ ??? asi ste mysleli jednotné číslo. 😀 Súhlasím, že treba vedieť ovládať gramatiku, ale toto neustále upozorňovanie komentujúcich ľudí na gramatiku mi občas príde ako smiešne nadraďovanie a poukazovanie na chyby druhých za každú cenu. Inak článok vynikajúci!