Ovládnuť majstrovstvo jazykov je v dnešnej dobe veľmi cenným duševným majetkom, ktorý nám otvára snáď všetky dvere do sveta. Kľúčom k najväčšiemu počtu dverí je práve angličtina – tento fakt sa dá pri štúdiu perfektne využiť. V tomto článku Vám predstavím metódy využiteľné pri učení akéhokoľvek cudzieho jazyka, na ktoré nedám dopustiť.
Práve preto, že anglický jazyk je vo svete taký rozšírený, je k nemu najjednoduchší prístup. Okrem toho sa s ním denne stretávame (či chceme alebo nie – stačí si pustiť rádio). V prípade, že sa chceme naučiť jazyk, niet lepšej cesty, ako byť s ním v kontakte.
Tento kontakt môže byť prirodzený alebo vytvorený umelo. Preto sa prirodzeným spôsobom nebráňte a umelo si vytvárajte ďalšie pôsobenie v tomto jazyku. Ale dosť teórie, poďme sa na to pozrieť z praktickejšieho hľadiska.
Čo možno považovať za prirodzené jazykové prostredie?
V mojom chápaní je to ktorákoľvek situácia, keď máte možnosť počúvať, čítať, prípadne hovoriť v tomto jazyku. Dokonca i keď Vás na ceste mestom osloví cudzinec s otázkou, ako sa dostane na autobusovú/vlakovú stanicu. Je snáď niečo jednoduchšie ako využiť tento kontakt s jazykom?
Ako sa naučiť po anglicky 6 tipov:
1. Pozerajte filmy, seriály, TV
Iste, nájdu sa rôzni ľudia, no na drvivú väčšinu z Vás snáď bude pasovať vyhlásenie – milujeme filmy! Zhodneme sa, že absolútna prevaha filmov je s anglickým dabingom. Osobne si myslím, že nič nie je lepšie ako originálny dabing filmu, a preto som kedysi dávno začala pozerať filmy a seriály iba v angličtine so slovenskými (prípadne českými) titulkami. Je to rýchla cesta, ako sa naučiť po anglicky.
Titulky sú aj na novinky (filmy i seriály) vytvorené do niekoľkých dní, odkedy sa na nete objaví samotný film. No nie je to super? Nemusíte čakať, kým sa tu objaví slovenská/česká verzia filmu a ešte sa pritom učíte! Túto výhodu možno považovať za jeden z našich nových kľúčov.
Tým, že počúvate anglický zvuk a čítate slová, si vylepšujete výslovnosť, porozumenie a učíte sa novú slovnú zásobu. Ak je slovo použité niekoľkokrát, dostane sa Vám do hlavy ani neviete ako. Keď už budete slovíčka poznať, Vaša myseľ sa nebude musieť zaoberať prekladom a začne sledovať gramatické súvislosti ako umiestnenie slov vo vete, použitie časov, frázy a ustálené slovné spojenia.
Keď som bola približne na tejto úrovni, stačili mi už iba anglické titulky, aby som sa vyslovované slová naučila aj písať. Tento krok bol ešte parádnejší, lebo anglické titulky zoženiete na všetko a už nasledujúci deň, takže čakanie na seriály a filmy mi už vrásky nerobí. Nakoniec sa dostanete do fázy, kedy už nepotrebujete vôbec žiadne titulky a môžete vytvárať vlastné ako ja a pomáhať tak ostatným ľuďom pri ich štúdiu tohto jazyka. 🙂
2. Počúvajte hudbu
Ak predsa len nie ste fanúšikom filmov a seriálov, nevadí, stále môžete mať vynikajúci vkus vo výbere hudby. A znova sme na tom istom. Anglická (či skôr americká) hudobná scéna sa na nás tlačí zo všetkých strán, takže sa chopte svojej šance.
Melodické tóny sa Vám do hlavy dostanú ešte ľahšie, takže stačí urobiť jediné – nájdite si na youtube lyrics svojej obľúbenej pesničky, prípadne i celý preklad a uvidíte, že si z toho veľa zapamätáte (lepšie je, ak si text prekladáte sami). Osobne ma vždy zaujímalo, o čom sa v pesničke vlastne spieva, takže som sa týmto spôsobom naučila neuveriteľné množstvo slovíčok. (Priznávam, že občas si musím v mysli „odspievať“ časť pesničky, aby som sa dostala k tomu, ktoré práve potrebujem. 😀 Napr. slovíčko „exception“, čo znamená výnimka, som sa naučila v pesničke The Only Exception.) Tento spôsob nie je vhodný na nadobudnutie vedomostí ohľadom gramatiky, čo vôbec neprekáža, pretože slovná zásoba je absolútnym základom každého jazyka. Bolo by Vám nanič vedieť ako uložiť slová vo vete, keď tie slová neviete preložiť.
3. Čítajte knihy
Ďalším perfektným príkladom prirodzeného prostredia angličtiny sú anglické knihy. Existujú aj také vydania (nazývané „dvojjazyčné čítanie“), v ktorých máte na jednej strane text v anglickom jazyku a na strane druhej sa nachádza preklad. V čisto anglických knihách určených na takéto vzdelávanie je na zadnej strane knihy napísaná úroveň požadovanej znalosti jazyka. Často je uvedené číslo použitých lexikálnych jednotiek (slov, ktoré sú považované za jadro slovnej zásoby). Keďže nejde o žiadnu povinnú literatúru, je iba na Vás, aký žáner si vyberiete, a teda zábava pri čítaní je garantovaná.
4. Hrajte sa hry
Ak už nás nudí pozeranie filmov/seriálov, počúvanie hudby a čítanie kníh, nastal ten pravý čas na hranie sa. Pri hraní počítačových hier v angličtine možno nachytať nielen bohatú slovnú zásobu, ale aj základy gramatiky. V tejto sekcií vedú predovšetkým online hry, kde ste nútení komunikovať v anglickom jazyku a vytvárať vlastné vety.
Momentálne sme sa dostali do fázy, kedy sme minuli všetky mne známe spôsoby prirodzeného kontaktu s angličtinou (v prípade, že nemáte možnosť ísť do anglicky hovoriacej krajiny, vtedy neváhajte ani sekundu!), a teda nastal čas si vytvoriť vlastné anglické prostredie.
5. A hrajte sa ešte viac
Samozrejme, od nášho trendu hrania sa vôbec nevychýlime, práve naopak – vytvoríme si vlastné hry. Nuž, ak sa nám nechce vytvárať vlastné, tak si aspoň preložíme tie už existujúce. V slovenčine predsa poznáme množstvo slovných hier, ktoré sa dajú hrať aj v inom jazyku a navyše sa dajú rôznymi spôsobmi upravovať podľa našich predstáv – jediné, čo potrebujeme, je fantázia.
Príkladmi takýchto hier môžu byť: slovná reťaz; hádaj, na čo myslím; slovný futbal; či písomné ako meno/mesto/zviera/vec (táto hra je skvelá v tom, že sa dá rôzne modifikovať – napríklad na podstatné meno/prídavné meno/sloveso/ostatné slovné druhy, čo nás núti vymyslieť viac slov, keďže anglické slová sú polysémantické a na každý druh sa vyžaduje iné slovo) a podobne.
Vždy sa nájde niekto ochotní na Vašej úrovni angličtiny, prípadne na lepšej, kto sa s Vami bude hrať (ak nie, pokojne sa mi ozvite, na hranie som vždy k dispozícií ;)).
6. Rozprávajte sa
Keď Vás hry prestanú baviť, nie je nič lepšie, ako sa nezáväzne porozprávať s kamarátom/kamarátkou o čomkoľvek Vám napadne, no, samozrejme, po anglicky. Je úplne jedno, že Vaše vety sú trhané, nie sú gramaticky správne a často sú
nezmyselné, pretože hlavný cieľ je splnený – hovoríte, čím sa oboznamujete s vlastnou úrovňou jazyka, môžete sledovať svoj progres a navyše odbúravate blok hovorenej komunikácie, ktorý spôsobuje, že hoci ste schopní v mysli vytvoriť dokonalé vety, nedokážete ich nahlas vysloviť v rozhovore s iným človekom. Ak takéhoto kamaráta, prípadne rodinného príslušníka naozaj nemáte, tak zasa raz pomôže strýko internet, kde si ich môžete rýchlo nájsť a skypovať s nimi.
Prajem veľa zábavy pri učení. 😉
Koľko filmov, alebo mesiacov to trvalo kým si sa z filmov naučila po anglicky?
Ďakujem.
Ahoj, v mojom prípade to bol pomerne dlhodobý proces, pretože som vôbec nečakala, že sa môžem niečo naučiť.
Mohli to byť desiatky filmov a celých sérií seriálov, no pointou zostáva, že som sa neučila, ale relaxovala – oddychovala som od učenia a hľa, aký nečakaný a prínosný vedľajší efekt.
Dalo by sa povedať, že na celkový čas by som to musela počítať až na roky (asi 3, kým som sa dostala na komunikatívnu úroveň), no dávam do pozornosti, že som:
– netušila, že sa týmto spôsobom dá učiť,
– a teda nepozerala filmy s úmyslom naučiť sa,
– nikdy nemala učiteľa anglickej gramatiky.
Hlavnou myšlienkou je, aby si pozeral to, čo máš rád. Ak Ťa to nebaví, nič z toho nemáš. Takže ak chceš pozerať filmy s týmto úmyslom, bude to rýchlejšie ako u mňa. Skús si stanoviť ciele pri každom filme, napr. 10 slovíčok (alebo radšej frázy). Ak si ich nezapamätáš, pozri si film znova, no snaž sa, aby to boli slovíčka (frázy) vytiahnuté z vtipných pasáží, prípadne z takých, ktoré Ťa oslovili iným spôsobom.
Príklad: ak pozeráš The Big Bang Theory, zaručene poznáš hlášku „Bazinga“, pričom je absolútne nezmyselná. Prečo si si zapamätal práve toto slovíčko a nie „diligent“, ktoré máš v povinnom slovníku? Pretože:
– Sheldon je vadný a stále ho opakuje,
– je použité vo vtipných situáciách.
Dúfam, že som pomohla. 🙂
Výborný článok, gratulujem a doslova potvrdzujem, že to platí o každom cudzom jazyku. Takto som sa pred 25 rokmi začala cibriť nemčinu, presne týmto spôsobom. TV som prepla len na nemecké programy, vyhľadávala som v tej dobe populárne sitcomy. Najskôr som rozumela len pointe, ale nie jednotlivé „humorné“ hlášky. Porozumenie prichádzalo postupne, ale v podstate veľmi rýchlo. Nasledovalo čítanie, v tom čase populárnych časopisov ako BRAVO, GIRL,POPCORN (na tom som spravila dipl. skúšku, nemecko-slovenský slovník mládežníckych výrazov).
V poslednom čase som sa týmto spôsobom začala učiť angličtinu a napriek pokročilému veku, haha….funguje to ZARUČENE 😀
Ďakujem pekne za pochvalu. 🙂 S angličtinou držím palce, ale myslím, že to budete mať jednoduchšie. Je k nej jednoduchý prístup a keďže už máte „zmáknutú“ nemčinu, tým lepšie. Oba jazyky sú germánske, takže tam máte veľa javov, ktoré si možno poprepájať a lepšie tak pochopiť oba jazyky.
Inak vynikajúci nápad s tým slovníkom, naozaj geniálne. :O
Veľmi dobrý článok. So všetkými bodmi súhlasím a môžem potvrdiť, že naozaj je v tom kus mágie, pretože človek ani nevie ako, ale po roku vie zrazu jazyk plynulo. Je to niečo také, ako keď sa maličké dieťa učí svoj rodný jazyk – počúva a sleduje okolie. Dospelý človek si to môže nahradiť filmami, čítaním a hudbou. Ešte doplním jeden tip, na ktorý som narazil v učebnici Slovíčkareň: „Pre vyhľadanie audio knihy podľa vašej chuti zájdite na internetovú stránku http://www.librivox.org – nájdite tam vyše 6000 kníh nahovorených v angličtine, dostupných úplne zadarmo. Potom si objednajte tú istú knihu v tlačenom anglickom vydaní v jednom z veľkých online kníhkupectiev.“
http://www.slovickaren.sk
Na mojej ceste k plynulej angličtine sa mi nedávno taktiež osvedčil výborne spracovaný kurz Angličtina Online od Speaking Friends. Tam majú tiež správne vyzdvyhnutú dôležitosť slovnej zásoby:
„Angličtina online môže ísť oveľa rýchlejšie. Nedávne štúdie ukazujú obrovský význam čítania. Potvrdilo sa, že čítanie a sledovanie filmov v cudzích jazykoch značne pomáha urýchliť proces učenia a je stále obľúbenejším spôsobom, ako dosiahnuť plynulosti v rozprávaní. Avšak aby čítanie kníh a sledovanie filmov bolo zábavné, je potrebné rozumieť obsahu. A jedinou nutnosťou pre porozumenie je správna slovná zásoba a zvládnuté anglické frázy. To predstavuje problém pre staré učebné metódy. Esej Ernesta Bluma hovorí: Počet slov, ktoré sa študenti naučia vo väčšine kurzov je menej, ako polovica potrebnej slovnej zásoby pre pochopenie cudzojazyčných kníh.”
https://www.speakingfriends.com/anglictina-pre-samoukov
Dobry vecer ja sa chcem naucit anglicky jazyk ale nejde mi to.dnes sa naucim a na druhy den si to us nepametam neviem preco????????????