„Učiť sa, učiť sa, učiť sa!“ Povedal Lenin a nebol úplne mimo. Zabudol snáď len dodať, že je dôležité učiť sa hlavne to, čo nám v reálnom živote môže skutočne pomôcť.
Do širokej škály schopností a zručností, ktoré sa človeku oplatí vedieť patrí bezpochyby aj ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka.
Ak si neuvedomíme dôvody, prečo by sme mali určitej činnosti venovať svoj čas a energiu, motivácia sa hľadá veľmi ťažko.
Prinášam ti preto 5 dôvodov, prečo by si napríklad „všade potrebnú“ angličtinu nemal brať na ľahkú váhu, keďže jej úroveň na mnohých školách je slabá a na niektorých vysokých školách sa neučí vôbec.
1. Angličtina už nie je štandard, ale samozrejmosť
Dnes, viac než kedykoľvek predtým, platí staré známe – koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Keby sme to mali pretransformovať do ešte presnejšej podoby, bolo by to zrejme – čím viac jazykov vieš, tým je väčšia šanca, že si vyberú práve teba.
Samozrejme, neplatí to len pre tých, ktorí plánujú cestu zamestnania. Jazyk ti otvára aj bránu k zahraničnému trhu, ktorý je oveľa väčší a rozmanitejší než ten domáci.
2. Viac ako polovica obsahu na internete je v angličtine
Stačí si spraviť jeden malý, krátky pokus a výsledok je jasný. Skús zadať pár kľúčových slov do vyhľadávača v slovenskom a potom aj v anglickom jazyku. Rozdiel v počte nájdených výsledkov je enormne veľký.
Stačí, ak budeš hľadať informácie o trochu menej známej osobnosti a môže sa stať, že aj múdra Wikipédia ti v slovenčine nenájde nič. Ak niečo nájde, bude to pravdepodobne veľmi malý zlomok obsahu, ktorý ti príliš nepomôže.
Naopak, v anglickom jazyku máš prístup k oveľa väčšiemu počtu článkov, štúdií, štatistikám, diskusiám. Práve informácie sú tým „kľúčovým a vzácnym“ v rýchlej informačnej dobe.
3. Priatelia a známosti aj zo sveta
Toto je jeden z „fenoménov“, ktorý si napríklad naši rodičia nemohli dovoliť. Skype s Mexičanom alebo nekončiace správy so Španielkou dnes nie sú ničím neobvyklým. Je to zároveň dobrý a hlavne zábavný spôsob, ako sa v jazyku zlepšovať alebo ho aspoň udržiavať v akej – takej „kondícii“. Samozrejme, ten najlepší spôsob je učiť sa jazyk v danej krajine.
Avšak, niekde začať treba. Prečo potom nevyužiť možnosti, ktoré nám súčasný svet ponúka? O tom, kedy a prečo by si si mal nájsť čas na vycestovanie som písala v Novembrovom článku Kam po škole 😉
4. Ovládaním cudzieho jazyka si môžeš celkom slušne zarobiť alebo privyrobiť
Povedzme si pravdu. Mzda za akúkoľvek študentskú brigádu je dosť mizerná. Nie každý študent má dosť motivácie rozbehnúť niečo vlastné. Drvivá väčšina študentov pracuje za minimum a častokrát tam, kde raz určite nechce skončiť.
Tlmočníctvo a prekladateľstvo je celkom perspektívna a dobre zaplatená práca. Je teda na tebe, do akej miery dokážeš využiť svoje jazykové schopnosti. Ako inak, v tomto prípade nestačí len jazyk vedieť, musíš ho ovládať. Cesta možno nie je ľahká, no určite sa oplatí.
5. Ak sa ti teraz nechce, potom to bude už len horšie
Áno, jazyk sa síce dá naučiť aj „na staré kolená“, ale určite nie tak ľahko ako teraz, keď si mladý a máš dostatok voľného času. Nenechávaj svoje „speakovanie“ až na chvíle, ku ktorým ťa dotlačia okolnosti. Ver mi, teraz si dvadsať slovíčok zapamätáš oveľa rýchlejšie a lepšie než o desať, pätnásť, dvadsať rokov…
Nuž a zakaždým, až sa ti nebude chcieť vyvinúť žiadne úsilie na to, aby si sa naučil čokoľvek z angličtiny, spomeň si na tie deti v škôlke, ktoré sa učia angličtinu už teraz. Skús si len predstaviť, kam pôjdeš ty, až oni raz nahradia tvoje miesto.
Až dokončíš školu, príde ten moment, keď sa budeš musieť „biť“ o miesto s nemalou hŕstkou svojich rovesníkov. Bude potrebné aby si dokázal, že si lepší, šikovnejší, kreatívnejší a vhodnejší než všetci ostatní. Preto začni už teraz pracovať na sebe tak, aby sa raz firmy bili o teba, nie ty o nich.
Vďaka angličtine som sa dostala na stáž na Maltu a zažila kopec skvelých zážitkov – vyskúšaj to aj ty na stránke www.elanguest.com
Zaujímavé jayzkové kurzy nájdete na:
http://www.elanguest.com
Veľmi dobrý článok 🙂
Ešte by som doplnil, že angličtina má výhodu v tom, že mnoho slov z nej používame aj v slovenčine, pretože majú spoločný pôvod z latinčiny a gréčtiny. Preto niekoľko stoviek slovíčok vieme použiť bez toho, aby sme sa vôbec učili (napríklad víkend, okay, song, cool, situácia, stabilný, apod.)
Všetkým začiatočníkom prajem veľa štastia s učením! Hlavne nech to ide rýchlo 😉