„Či si myslíš, že to dokážeš, alebo si myslíš, že to nedokážeš, v oboch prípadoch máš pravdu.“
Henry Ford
Kedy naposledy si sa pustil do nejakej činnosti s tým, že aj tak to nedokážeš?
Koľko krát si to potom dokázal?
Aký postoj zaujímaš pri každodenných činnostiach?
Je tvoja „neschopnosť“ dôsledok tvojho „antitalentu“ alebo len si nahováraš aký si neschopný?
Sila myšlienok
Hral som futbal s kamarátmi a jeden z nich netrafil z blízka úplne prázdnu bránku. Hovorím si, pane bože, ako toto mohol minúť!? V tom sa zrazu sa ozve: „Ja som vedel, že to netrafím.“ Vidíte v tom nejakú prepojenosť s Fordovým citátom? Zmenilo by sa niečo, ak by si povedal to určite dám? Dokáže taká malá zmena myslenia prevrátiť tvoje výsledky?
Odpoveď znie ÁNO. Kľúčom je vytrvalosť a sebadôvera. Musíš isť do toho na plno a ani na sekundu nezapochybovať. Dokážeš oveľa viac, ako si myslíš. Nevieš si predstaviť, čoho všetkého si schopný. Je to niečo ako programovanie vlastnej mysle. Ty jej dávaš podnety, na ktoré vedome či podvedome reaguje. Napríklad, ak beháš a nahovoríš si, že už ďalej nemôžeš, tvoja myseľ tomu uverí a dá príkaz telu prestať. Naopak, ak sa povzbudíš, nepripustíš si možnosť, že prestaneš a tých posledných 500 metrov dáš na plno, tvoje telo pozbiera všetku silu a dáš to.
Veľmi dobre viem o čom hovorím. Kedysi som bol ja v pozícii toho, kto nedokázal trafiť prázdnu bránku. Veľa veci mi išlo od ruky, ale len do určitého bodu. Ak išlo viac do tuhého, stále som zlyhal. Tak to išlo dookola. Žil som v tom, že som neschopný, je to tak dané a iné to nebude. A mal som pravdu, iné to nebude. Až v momente, keď som sa rozhodol, že to bude iné sa to obrátilo (Mysleník k úspechu ).
Ako sa buduje sebadôvera
V prvom rade si musíš začať dôverovať. Vo všetkom! Nesmieš sa báť. Tvoje životné krédo bude, že ty na to máš. Je jedno čo robíš. Určite ťa postretne veľa nezdarov a omylov, ale tie by ťa nemali zastaviť. Po čase si všimneš, že zlyhávaš menej a menej. Cesta k úspechu totiž vyzerá približne takto:
Jedným z najlepších spôsobov ako dostať niečo do svojho života, je spraviť z toho zvyk. Začni v malom, nechci zmeniť hneď všetko. Zvykni si veci stále dokončiť, to ti pomôže. Či už ide o umývanie riadu, čítanie knihy, cvičenie či písanie slohovej práce. Sprav si z toho malú misiu, kde tvojim cieľom je napríklad umytý riad. Dodrž to, čo si vopred stanovíš a na konci sa teš z toho, že si to úspešne dokončil – čím viac takýchto malých víťazstiev počas dňa zažiješ, tým rýchlejšie si tvoje telo zvykne na ten skvelý pocit, keď niečo dokončíš – tak sa buduje sebadôvera. Za začiatku to možno bude vyžadovať viac času, energie a bolesti ako si si predstavoval, no výsledok bude stáť zato.
Ak to nezvládneš v malom, ťažko budeš dosahovať veľké úspechy. Ignoruj ľudí, ktorí ti hovoria, že to nezvládneš. Ani sa nemusíš nikomu vystatovať, že aký si ty dobrý. Jednoducho len choď a ukáž im. Pamätaj si, že nepotrebuješ nikomu nič dokazovať, robíš to hlavne kvôli sebe. Vypestovať si zvyk veci dokončiť, ti pomôže dosahovať dobré výsledky. Svoje výzvy a každodenné činnosti nebudeš vzdávať, pretože budeš zvyknutý veci dokončovať.
„Ide o to, na čo myslíš v kritickom momente“
Predstav si dvoch ľudí, ktorí sú na tom kondične rovnako. Obaja robia kliky a oboch začnú bolieť ruky. Jeden z nich v mysli fňuká ako ho bolia ruky, že už ďalej nevládze. Druhý si naivne nahovára, že on na to má, on to dokáže a spraví viac klikov ako jeho kamarát. Komu z nich sa bude viac dariť? Je len na tebe, ktorý z týchto dvoch ľudí budeš.
Z tohto príkladu je vidieť, že kľúčovým faktorom medzi úspechom a zlyhaním je to, na čo myslíš v kritickom momente. Vtedy nesmieš mať v hlave nič iné, len svoj cieľ. Neobzeraj sa a nehľadaj dôvody, prečo to nepôjde, naopak, hľadaj možnosti ako to dokázať. Slová ako nechce sa mi, som neschopný, nevládzem, musíš vylúčiť zo svojho slovníka alebo aspoň poriadne obmedziť.
Tak pamätaj!
„Väčšinu ľudí nebrzdí to, akí sú, ale to, akí si myslia, že nie sú.“
J. Maxxwel
Pekný deň.
Pavol Džama