Mnohí z vás sa v tomto čase rozhodujú nad voľbou či už strednej, alebo vysokej školy. Nezanedbateľným kritériom pri výbere je aj vzdialenosť školy od bydliska. Či si z malebnej dedinky na Orave a pobyt na internáte je nevyhnutnosťou, alebo si z mesta a chceš okúsiť pravý študentský internátny život v cudzom meste, tento článok je určený pre teba.
Určite ti nemusím vysvetľovať, že internátny život je o niečom úplne inom ako mamahotel. Nespútaná sloboda a takmer žiadna rodičovská kontrola sú síce super, ale je to aj dvojsečná zbraň.
V článku ti prinášam krátky zoznam zručností, ktorých osvojenie by sa ti ako internátčanovi mohlo zísť a pomôcť úspešnejšie prežiť.
1) Zaobstaranie potravy
Väčšina študentských domovov disponuje školskou jedálňou, menzou v areáli univerzity alebo bufetmi s rýchlym občerstvením. Tam si môžeš väčšinou okrem obedov zaobstarať aj raňajky a večere.
Ale čo ak nebudeš mať túto službu k dispozícii? Menza bude zavretá, alebo ťa večer prepadne hlad? Budeš sa stravovať v reštaurácii každý deň? Pizza ti po určitom čase tiež prestane chutiť a fastfood viac krát do týždňa nie je veľmi zdraviu prospešný. Čo budeš robiť v prípade, keď si budete chcieť v nedeľu na intráku spoločne uvariť obed? Čo potom?
Preto je schopnosť navariť si aspoň základné jedlá veľkou výhodou. Urobí to dojem, keď ostatných ohúriš svojími kuchárskymi schopnosťami a zároveň nebudeš odkázaný na konzervy, cestoviny a vajíčka na všetky spôsoby.
Nečakaj, že internátne kuchynky budú vybavené ako kuchyne z Ikei. Väčšinou sú vybavené tak maximálne dvojplatničkou (občas funkčnou) a bez hrncov alebo panvíc. Mikrovlnky, sporáky, rúry a chladničky sú nadštandard. Navyše, spoločné chladničky majú tú nevýhodu, že v nej zvyknú miznú veci. S najväčšou pravdepodobnosťou si budeš musieť na svoje kulinárske kúzla doniesť svoje vlastné náčinie.
Aj recepty si budeš pravdepodobne musieť upraviť. Jednotlivé ingrediencie si asi nebudeš mať kde presne na gramy odvážiť. Riešenie vidím v premenení hmotností na iné merné jednotky bežne dostupné na intráku, napríklad polievkové lyžice, hrnčeky…
2) Komunikačné schopnosti
Je samozrejmé, že vlastnosť asertívne komunikovať využiješ vo všetkých sférach života. Na intráku sa ti to zíde pri spoznávaní nových ľudí. Poznať spolužiakov nie je nikdy na škodu. Hlavne v prípade keď budeš potrebovať dovysvetľovať nejaké učivo, alebo pomôcť s nejakou úlohou.
Mať kontakty vo vyšších ročníkoch je nespornou výhodou. Budeš mať informácie z prvej ruky o profesoroch, predmetoch ktoré budeš mať budúci rok a dozvieš sa aké bývajú skúšky, zápočty, poprípade ich zadania atď. Tak isto môžeš svojím podrezaným jazykom ukecať profesorov k opravným termínom, alebo zlepšeniu známky. Táto schopnosť taktiež úzko súvisí s bodom 3, ale to si vysvetlíme podrobnejšie tam.
3) Dobré vzťahy so susedmi a spolubývajúcimi
Veľmi dôležitý bod v ktorom hrá hlavnú rolu komunikácia, ale aj povaha susedov/spolubývajúcich.
So spolubývajúcimi by ste si mali na začiatku dohodnúť určité pravidlá, ktoré budete následne dodržiavať. Napríklad, ak sa nejaká potravina pokazí v chladničke, to je jedno koho, automaticky ju vyhodíte. Alebo ak potrebujete izbu na romantické rande, tak sa dohodnete, že necháte spolubývajúcemu izbu voľnu na pár hodín, alebo na večer a opačne. Bude potrebné si rozvrhnúť upratovanie kúpeľne, wc, podlahy, vynášanie smetí a iné.
Tak isto je to aj keď sa chceš učiť a tvoj spolubývajúci má pustenú nahlas hudbu, telku alebo sa chce rozprávať. Jednoducho mu povedz, že sa naozaj potrebuješ pripravovať do školy. Môžeš sa s ním porozprávať neskôr a hudbu si môže pustiť cez slúchadlá.
Susedia sú trochu iná kategória, ale tiež nie nezanedbateľná. Keď vychytáte pohoďáckych susedov, máte vyhraté. Napríklad, ak budú mať chladničku a vy mikrovlnku, môžete sa dohodnúť, že si k ním budete odkladať potraviny a oni si u vás budú môcť ohrievať jedlo.
Môže sa však stať, že vaši susedia/spolubývajúci nebudú ohľaduplní. V tom prípade je vhodné ak začnete problémy riešiť najprv osobne, v rámci zachovania dobrých vzťahov. Ak to nepôjde takto, tak až potom sa môžete obrátiť na domovníčku a iné kompetentné orgány.
4) Sebakontrola v učení
Sloboda! Žiadne reči a príkazy typu: Choď skoro spať. Zase si ponocoval? Učil si sa už dnes? Kedy prídeš domov? S kým ideš von? Neseď stále za tým počítačom! Musíš stále hrať tie videohry? Proste na intráku máš možnosť urvať sa z reťaze. Samozrejme, drvivá väčšina to patrične využíva, ale všetkého veľa škodí.
Po zimnom skúškovom sú každoročne intráky akési prázdnejšie. Nuž, niektorí si pravdepodobne užívali viac ako bolo treba, alebo si IBA užívali. Zabudli na pravú podstatu vysokoškolského života – vzdelanie.
Sloboda je síce fajn, ale odteraz si sám sebe pánom. Nikto ti nebude hovoriť kedy máš čo robiť. Je to všetko na tebe. Sám budeš musieť odhadnúť pomer medzi učením a zábavou. Nebude ľahké odmietnuť pozvanie na pivo od spolužiaka, ktorý na teba bude hádzať psie očká, kým ty sa budeš pokúšať vypracovávať zadania na ďalší deň. Iba ty budeš v konečnom dôsledku zodpovedný za to, ako sa rozhodneš.
5) Vynaliezavosť
Takmer ako každý študent na internáte, nebudeš mať plne vybavenú izbu ako doma. Tu prichádza na rad vynaliezavosť, improvizácia a kreativita. Na internete kolovalo už mnoho obrázkov ako zohrievajú pizzu na zapnutej žehličke, či nabíjačke od notebooku, alebo varia párky v rýchlovarnej kanvici (z vlastných zdrojov viem, že takýmto spôsobom je možné pripraviť aj varené víno).
Napríklad so spolubývajúcou sme na zostrojenie veľmi improvizovanej garniže (na lykovom špagáte prevlečená asi 1,5 m dlhá červená záclona) zatĺkali klince lyžicou, papučou a nakoniec dreveným vešiakom. Keby sa omietka so stenou nerozsypali, tak by sme boli úspešné. Nakoniec sme to vyriešili kúpením plastového vešiaku a oblepením lepiacou páskou o vrch okna.
Takéto obmedzené podmienky ti vytrénujú kreativitu a vynaliezavosť, a ešte sa pri realizácii aj dobre pobavíte.
6) Poriadkumilovnosť
No mamka za teba nepoprace a spolubývajúci tiež nebude veľmi nadšení, ak budeš sušiť na improvizovanej kuchynskej linke dva týždne neumytý, aromatický (možno už ožívajúci) hrniec od špagiet. Ak ideš do vzdialenejšieho mesta od tvojho bydliska, kde rátaš s tým, že nebudeš chodiť domov každý týždeň, vedz, že toho upratovania bude viac. K umývaniu riadov a upratovaniu izby sa pridruží pranie, sušenie a skladanie bielizne. Aj toto obnáša samostatné bývanie.
7) Schopnosť „zažrať“ sa do učenia
Väčšinou budeš mať na izbe spolubývajúcich, a ak si bol doma zvyknutý učiť sa sám v pokoji, tak ti zo začiatku môže robiť problém sústrediť sa. Čím skôr si zvykneš ignorovať okolie a sústrediť sa iba na jednu vec – v tomto prípade učenie, tým lepšie pre teba. Môžeš si dopomôcť štupľami do uší, alebo si nasaď iba slúchadlá, ktoré dobre izolujú zvuky okolia.
8) Spoliehať sa sám na seba
Tak isto ako všetko na svete, aj nezávislý študentský život mimo dosahu rodičov má svoje temné stránky. Môže sa stať, že ochorieš, alebo nebodaj skončíš v nemocnici. Kamaráti ti môžu doniesť alebo kúpiť potraviny či lieky, ale nečakaj že ťa budú obsakovať a obsluhovať ako mamka, keď si bol doma chorý.
9) Neber všetko príliš vážne
Áno, škola je dôležitá, ale prílišná úzkostlivosť ti môže skôr uškodiť. Nechceš predsa skončiť ako klbko nervov na antidepresívach, a to si ešte nezačal ani pracovať. Užívaj si študentského života, ale s mierou. Je to údajne najkrajšia časť študentského života, tak prečo sa zbytočne stresovať nad maličkosťami.
Aj keby si opakoval ročník, tak sa svet nezrúti. Nebudeš ani prvý ani posledný, komu sa niečo nepodarilo. Tak sa uvoľni a užívaj si toto bezstarostné obdobie .
Dúfam že ti týchto pár tipov priblížilo reálny život na intráku.
Chcel by si články podobného typu?
Napadajú ťa ďalšie vlastnosti, ktoré by sa ti pomohli prežiť na škole alebo na intráku?
Podeľ sa s tvojím názorom v diskusii pod článkom.
mohla by som poprosiť aj podpisovať sa pod články? 🙂 zase netuším kto to napísal 🙂
inak vo všetkom súhlasím v článku 🙂
sorryyyyyyy 😀 to je až pod komentármi? 🙂 ja som slepá
hlavne si treba dat pozor nato, akych spolubyvajucich budete mat na internatnej izbe! 😀 kuk na video: http://megavideo.sk/spolubyvajuci-na-internate/