Ak aplikuješ poznatky z tejto série článkov do svojho života – vybuduješ si nepriestrelnú sebadisciplínu a plnenie akýchkoľvek úloh ti pôjde ľavou zadnou. Poďme sa teda spolu pozrieť najprv nato, čo to sebadisciplína je a čo sú jej piliere.
Päť pilierov sebadisciplíny
Päť pilierov sebadisciplíny sú: prijatie, sila vôle, tvrdá práca, usilovnosť a vytrvalosť. Každý ďalší článok v tejto sérii preskúma jeden z týchto pilierov, vysvetlí prečo je dôležitý a ako ho rozvíjať. Ale najprv sa na to pozrime so širšej perspektívy…
Čo je sebadisciplína?
Sebadisciplína je schopnosť konať bez ohľadu na tvoj emočný stav. Predstav si, čo by si mohol dosiahnuť, ak by si všetky svoje najlepšie plány jednoducho dokázal dotiahnuť do konca. Predstav si sám seba, ako hovoríš svojmu telu: „Máš nadváhu. Schudni 10 kíl.“ Bez sebadisciplíny sa tento zámer neprejaví. Ale s dostatočnou sebadisciplínou je to hotová vec. Vrcholom sebadisciplíny je, keď sa dostaneš do bodu, kedy pri každom tvojom vedomom rozhodnutí je praktický zaručené, že ho budeš nasledovať.
Sebadisciplína je jeden z mnoho osobných vývojových nástrojov, ktoré máš k dispozícií. Samozrejme, nie je to všeliek. Avšak, problémy, ktoré môže sebadisciplína vyriešiť sú významné a pokiaľ sú tu aj iné cesty, ako riešiť tieto problémy, sebadisciplína ich absolútne rozdrví. Sebadisciplína ti umožní prekonať hocijakú závislosť alebo schudnúť akékoľvek množstvo váhy. Môže zničiť prokrastináciu, ťažkosti alebo nevedomosť. Dokáže riešiť problémy, sebadisciplína je jednoducho bezkonkurenčná. A čo viac, stáva sa mocným spoluhráčom ak ju skombinuješ s nástrojmi ako vášeň, stanovovanie cieľov a plánovanie.
Budovanie sebadisciplíny
Moju psychológiu ako budovať sebadisciplínu vysvetlím najlepšie analógiou. Sebadisciplína je ako sval. Čím viac ju trénuješ, tým silnejší sa staneš. Čím menej ju trénuješ, tým budeš slabší.
Tak ako každý má rôznu silu svalov, všetci máme rôzne stupne sebadisciplíny. Každý je na nejakom stupni sebadisciplíny – ak dokážeš zadržať dych na niekoľko sekúnd, máš nejakú sebadisciplínu. Ale nie každý ma rozvinutú disciplínu na rovnakom stupni.
Rovnako, ako je potrebné budovať svaly svalmi, sebadisciplínu vybuduješ sebadisciplínou.
Budovanie sebadisciplíny je porovnateľné s použitím silového tréningu na budovanie svalov. Tým myslím dvíhanie závaží, ktoré sú blízko tvojho limitu. Všimni si, že ak váhu postupne zvyšuješ, môžeš dvíhať závažia, ktoré sú v rozmedzí tvojich schopností. Tlačíš svoje svaly až na hranicu a potom odpočívaš.
Základná metóda budovania sebadisciplíny je chopiť sa výziev, ktoré môžeš úspešne dokončiť, ale sú blízko tvojho limitu. To neznamená skúšať niečo a neuspieť v tom každý deň, ani to neznamená zostať v priestore tvojej komfortnej zóny. Nezískaš žiadnu silu pokusmi zdvihnúť závažie, s ktorým nedokážeš pohnúť, ani tým, že budeš dvíhať váhy, ktoré sú pre teba príliš ľahké. Musíš začať s váhami/výzvami ktoré sú v rozmedzí tvojej aktuálnej schopnosti, ale sú blízko tvojho limitu.
Progresívny tréning znamená, že ak raz uspeješ, zvýšiš výzvu. Ak budeš pokračovať v práci s rovnakými váhami, nestaneš sa silnejším. Podobne, ak si prestaneš dávať výzvy v živote, nezískaš viac sebadisciplíny.
Tak ako väčšina ľudí ma veľmi slabé svaly v porovnaní s tým, aký silný by sa mohli stať tréningom, väčšina ľudí ma nízku úroveň sebadisciplíny.
Je chybou príliš silno na seba tlačiť, ak sa pokúšaš vybudovať sebadisciplínu. Ak sa pokúšaš pretransformovať celý svoj život cez noc, nastavíš si tucty cieľov, začneš systematicky na druhý deň a očakávaš, že sa ti všetko podarí, takmer isto zlyháš. Je to akoby si prvý krát v živote vošiel do posilňovne a naložil si 150 kg tlak na lavičke. Budeš iba vyzerať hlúpo.
Ak zvládneš dvíhať iba 5kg, tak môžeš dvíhať iba 5kg. Nie je žiadna hanba začínať tam, kde si. Pamätám si, ako som začínal pracovať s mojím osobným trénerom niekoľko rokov dozadu. Môj prvý pokuse dvíhať činku na lavičke bol len s prázdnou 20 kilovou tyčkou bez žiadneho závažia. Moje ruky boli veľmi slabé, pretože som ich nikdy netrénoval. Ale počas niekoľkých mesiacov som sa dostal na 70 kg.
Podobne, ak si práve teraz veľmi nedisciplinovaný, môžeš stále využívať to malé množstvo disciplíny, ktoré máš na vybudovanie väčšej. Čím disciplinovanejší sa staneš, tým bude tvoj život ľahší. Výzvy, ktoré boli pre teba raz nemožné, budú raz vyzerať ako detská hra. Tak, ako keď sa staneš silnejším, tie isté váhy budú vyzerať ľahšie a ľahšie.
Neporovnávaj sa s ostatnými ľuďmi, to nepomáha. Zistíš len to, čo sa dá očakávať. Ak si myslíš, že si slabý, každý bude vyzerať silnejší. Ak si myslíš, že si silný, každý bude vyzerať slabší. Nemá to žiadny zmysel. Jednoducho sa pozri na to, kde si teraz a cestou vpred sa usiluj stať lepším.
Pozrime sa na príklad
Predstav si, že chceš rozvinúť schopnosť pracovať solídnych 8 hodín každý deň, pretože vieš, že to bude znamenať skutočný rozdiel v tvojej kariére. Počúval som dnes ráno rádio, kde citovali štúdiu ktorá hovorí, že priemerný úradník strávi 37% času nečinným stykom s druhými ľuďmi, nehovoriac o ďalších nerestiach, ktoré zaberú viac ako 50% pracovného času neproduktívnym ničnerobením. Takže je tu veľa priestoru na zlepšenie.
Snáď sa pokúsiš pracovať solídnych 8 hodín bez podľahnutia rozptýlení, no môžeš to spraviť len raz. Na druhý deň zlyháš úplne. Je to v poriadku. Pracoval si jeden 8 hodinoví blok. Druhý je na teba príliš. Trochu to zníž. Aké dlhé bloky času by ti dovolili úspešne pracovať celý týždeň? Môžeš pracovať koncentrovane hodinu denne 5 dní v rade? Ak to nedokážeš, skráť to na pol hodinu denne alebo akokoľvek, ako to už zvládneš. Ak uspeješ (alebo ak budeš cítiť, že by to bolo príliš ľahké), potom zvýš výzvu.
Raz ako zvládneš celý týždeň pracovať na rovnakej úrovni, nasledujúci týždeň to trocha zvýš. Pokračuj v tomto progresívnom tréningu, pokiaľ nedosiahneš svoj cieľ.
Zvyšovaním latky každý týždeň iba o trochu zostávaš v rámci svojich možností a časom sa stávaš silnejším. Ale keď robíš silový tréning, tvoja aktuálna práca nič neznamená. Neexistuje skutočná výhoda z dvíhania závažia hore a dole – výhoda pochádza z rastu svalov. Avšak, keď buduješ sebadisciplínu, počas cesty tvoja práca prináša výhody, tak je to ešte lepšie. Je prínosné, ak tvoj tréning produkuje niečo hodnotné a robí ťa silnejším.
To je zatiaľ všetko v ďalšom článku už prejdeme na prvý pilier sebadisciplíny – prijatie.
Zdroj: http://www.stevepavlina.com/blog/2005/06/self-discipline/
Prajem pekný deň.
Pavol Džama