Prvý z piatich pilierov sebadisciplíny je prijatie.
Prijatie znamená že vnímaš realitu presne a vedome uznávaš to čo vnímaš.
Môže to znieť jednoducho, ale v praxi je to extrémne ťažké.
Ak zažívaš chronické ťažkosti v určitej oblasti tvojho života, je tu veľká šanca, že koreňom problému je neschopnosť prijať realitu takú, aká je.
Prečo je prijatie prvým pilierom sebadisciplíny?
Najzákladnejšia chyba, ktorú robia ľudia, čo sa týka sebadisciplíny, je neschopnosť správne vnímať a prijať ich súčasnú situáciu. Pamätáš na analógiu medzi sebadisciplínou a silovým tréningom z prvého článku? Ak sa chystáš uspieť v silovom tréningu, prvý krok je zistiť aké váhy môžeš práve dvíhať. Aký silný si práve teraz? Pokiaľ nezistíš, kde sa práve nachádzaš, nevytvoríš si rozumný tréningový plán.
Ak vedome neuznáš v akom bode sa práve nachádza tvoja sebadisciplína, je veľmi nepravdepodobné, že sa zlepšíš v tejto oblasti. Predstav si rádoby kulturistu, ktorý nemá predstavu o tom, akú váhu dokáže dvihnúť a cvičí ľubovoľné rutinné tréningy. Je takmer isté, že vybrané váhy budú buď príliš ťažké, alebo príliš ľahké. Ak budú váhy príliš ťažké, cvičenec ich predovšetkým nebude schopný dvíhať a tak mu svaly nenarastú. A ak budú váhy príliš ľahké, cvičenec ich bude dvíhať s ľahkosťou, ale taktiež si svaly nevybuduje.
Podobne, ak chceš zvýšiť svoju sebadisciplínu, musíš vedieť, kde sa práve nachádzaš. Aká silná je tvoja disciplína v tomto momente? Ktoré výzvy sú pre teba ľahké a ktoré sú pre teba prakticky nemožné?
Zoznam výziev, ktoré ti pomôžu zistiť, kde sa práve nachádzaš(poradie je náhodné):
- Sprchuješ sa/kúpeš každý deň?
- Vstávaš v rovnaký čas každé ráno? Vrátane víkendov?
- Máš nadváhu?
- Máš nejaké závislosti (kofeín, nikotín, cukor atď.), ktorých by si sa rád zbavil, ale nejde ti to?
- Je tvoja e-mailová schránka práve teraz prázdna?
- Je tvoja kancelária čistá a dobre organizovaná?
- Je tvoj domov čistý a dobre organizovaný?
- Koľko mrháš časom v typický deň? Koľko cez víkend?
- Ak dáš niekomu sľub, koľko percentná je šanca, že ho dodržíš?
- Ak dáš sľub sebe, koľko percentná šanca je, že ho dodržíš?
- Mohol by si byť na pôste jeden deň?
- Ako dobre je organizovaný hard disk v tvojom počítači?
- Ako často cvičíš?
- Aká bola tvoja najväčšia fyzická výzva, ktorej si kedy čelil a ako dávno to bolo?
- Koľko hodín sústredenej práce vykonáš v typický pracovný deň?
- Koľko položiek na tvojom zozname čo treba urobiť je starších ako 90 dní?
- Máš vyjasnené a napísane ciele? Máš napísané plány na ich dosiahnutie?
- Ak by si stratil prácu, koľko času by si každý deň strávil hľadaním novej práce a ako dlho by si zachoval takúto úroveň úsilia?
- Koľko času tráviš v súčasnosti za televíziou? Dokázal by si sa jej vzdať na 30 dní?
- Ako práve teraz vyzeráš? Čo hovorí tvoj vzhľad o tvojom stupni sebadisciplíny (oblečenie, starostlivosť atd.)?
- Tvoj výber potravín na jedenie je založený na základne zdravotných dôvodov alebo podľa ich chuti/sýtosti?
- Kedy naposledy si si vedome osvojil nový pozitívny zvyk? Kedy naposledy si prestal s negatívnym návykom?
- Si v dlhoch? Považuješ tento dlh za investíciu alebo chybu?
- Rozhodol si sa vopred, že budeš čítať tento blog, alebo sa to proste stalo?
- Môžeš mi povedať, čo budeš robiť zajtra? A čo ďalší víkend?
- Na stupnici 1 – 10, ako by si ohodnotil svoju celkovú úroveň sebadisciplíny?
- Čo viac by si mohol dosiahnuť, ak by si mohol odpovedať na poslednú otázku 9 alebo 10?
Ako rozvíjať rôzne oblasti sebadisciplíny
Rovnako ako máš rozdielne skupiny svalov, ktoré trénuješ rozdielnymi cvikmi, existujú rozdielne oblasti sebadisciplíny: disciplinovaný spánok, disciplinovaná strava, disciplinované pracovné návyky, disciplinovaná komunikácia atď. Vyžaduje si to rozdielne cviky na budovanie disciplíny v každej oblasti.
Moja rada je identifikovať oblasť, v ktorej je tvoja disciplína najslabšia, odhadnúť kde sa práve teraz nachádzaš, uznať a prijať tvoj východiskový bod a navrhnúť tréningový program pre seba na zlepšenie sa v tejto oblasti. Začni s niekoľkými jednoduchými cvičeniami, ktoré vieš, že môžeš zvládnuť a postupne postupuj k väčším výzvam.
Progresívny tréning funguje pri sebadisciplíne rovnako ako pri budovaním svalov. Napríklad, ak sotva vstaneš z postele o 10 ráno, máš šancu uspieť pri vstávaní o 5 každé ráno? Pravdepodobne nie. Ale mohol by si sa naučiť vstávať o 9:45? Veľmi pravdepodobne áno. A raz keď to zvládneš, môžeš pokračovať k 9:30 alebo 9:15? Isteže. Keď začnem vstávať systematicky o 5 ráno, už som to spravil niekoľko krát po niekoľko dní v rade a môj normálny čas vstávania bol 6:00 – 6:30, tak ten ďalší krok bol pre mňa náročný, ale čiastočne dosiahnuteľný, pretože bol v rozsahu mojich možností.
Bez prijatia sa dovedieš buď k neznalosti, alebo odmietaniu. S neznalosťou jednoducho nevieš, aký si disciplinovaný – dokonca si o tom pravdepodobne nikdy nerozmýšľal. Nevieš to, že to nevieš. Budeš mať len nejasný pojem o tom, čo si schopný spraviť a čo nie. Zažiješ niekoľko jednoduchých úspechov a niekoľko nepotešujúcich zlyhaní, ale je veľmi pravdepodobné, že obviníš úlohu alebo seba, miesto prostého uznania, že „váha“ bola pre teba príliš ťažká a že sa potrebuješ stať silnejším.
Keď si v stave odmietania úrovne tvojej disciplíny, si uzamknutý do falošného pohľadu na realitu. Máš buď príliš optimistickú alebo príliš pesimistickú mienku o svojich schopnostiach. Nebudeš na tom o nič lepšie ako cvičenec, ktorý nepozná svoju vlastnú silu, pretože je nepravdepodobné, že budeš schopný náhodou trafiť správnu tréningovú zónu. Ak budeš pesimistický, budeš zdvíhať iba ľahké váhy a budeš sa vyhýbať tým ťažkým, ktoré si aktuálne schopný dvihnúť a ktoré by ťa spravili silnejším. Ak budeš optimistický, budeš sa ďalej snažiť dvíhať váhy, ktoré sú pre teba príliš ťažké a nebude sa ti dariť. Potom môžeš buď ubiť sám seba alebo riešiť to väčšou snahou, z čoho ťa ani jedno nepraví silnejším.
Inšpiratívny príbeh
Osobne som zožal obrovské výhody na ceste za sebadisciplínou. Keď som mal 20 rokov, žil som v malom byte a moje hodiny spánku boli niečo ako od 4 v noci do 1 poobedia. Moja strava zahŕňala veľa fast foodu a nezdravých jedál. Necvičil som, okrem občasných dlhých prechádzok. Obdržanie pošty bol pre mňa výrazný úspech a vrcholom dňa bolo, že som vyšiel von s kamarátmi. Na konci mesiaca som skutočne nemohol premýšľať o mnohých významných udalostiach, ktoré nastali počas mesiaca. Nemal som prácu, auto, príjem, ciele, plány a žiadnu reálnu budúcnosť. Všetko čo som cítil bolo, že mam plno problémov, ktoré sa nezlepšujú. Nemal som pocit, žeby som mohol kontrolovať svoju cestu životom. Jednoducho som čakal kým sa veci stanú a potom na nich reagoval.
Ale nakoniec som začal čeliť realite – snažím sa prečkať môj nefungujúci život. Ak som sa chcel niekam dostať, musel som s tým niečo spraviť. Spočiatku to znamenalo prekonať mnoho zložitých výziev, ale prekonal som ich a stal sa omnoho silnejším v krátkom časovom období.
Aj po mnohých rokoch sa tento posun nezmenil.Vstávam každý deň o 5 ráno. Cvičím šesť krát do týždňa. Jem čisto vegetariánsku stravu a veľa čerstvej zeleniny. Moja domáca pracovňa je skvele organizovaná. Moja psychická a e-mailová schránka sú obe čisté. Som ženatý, mam dve deti a pekný dom. Viazač sedí na mojom stole spolu s mojimi vypísanými cieľmi a detailnými plánmi na ich dosiahnutie. Viacero z mojich 2005 cieľov som už dosiahol. Nikdy som nemal jasnejšie čo chcem a robím to čo milujem. Viem, je to veľký rozdiel.
Chce to čas a kus poctivej práce
Nič z toho sa len tak prosto nestalo. Bol to úmysel. A určite sa to nestalo cez noc. Žiadalo si to mnoho rokov a tvrdej práce. Stále je to tvrdá práca, ale stal som sa omnoho silnejším, takže veci, ktoré by boli pre mňa v mojej dvadsiatke neprekonateľné, sú dnes jednoduché. Tým myslím, že sa môžem chopiť väčších výziev a preto dosahujem ešte lepši výsledky. Ak by som sa pokúsil robiť všetko čo robím teraz, keď som mal 20 rokov, absolútne by som zlyhal. Ako dvadsať ročný by som nebol schopný to zvládnuť ani na jeden deň, ale v 34-roch rokoch je to pre mňa ľahké. A čo ma skutočne fascinuje je myšlienka toho, čo budem schopný dosiahnuť ako 48-ročný… samozrejme vzhľadom k mojej životnej ceste a nikoho iného.
Hovorím ti to, aby som na teba spravil dojem, nie zo mňa, ale z teba samého. Chcem aby si bol ohromený tým, čo môžeš dosiahnuť v nasledujúcich 5-10 rokoch, keď si budeš postupne budovať sebadisciplínu. Nebude to ľahké, ale bude to stáť za to. Prvý krok je otvorene prijať kde sa práve nachádzaš, či sa pri tom cítiš dobre, alebo nie. Poddaj sa tomu, s čím musíš pracovať – možno to nie je fér, ale je tak, ako to je. Nestaneš sa o nič silnejším pokiaľ neprijmeš, kde sa práve nachádzaš.
Zdroj:http://www.stevepavlina.com/blog/2005/06/self-discipline-willpower/
Prajem pekný a disciplinovaný deň
Pavol Džama