Martin Hlinka

mato 1„Mojím cieľom je pomáhať mladým ľuďom zarábať hlavou a žiť taký život, aký chcú.

 O čo mi ide, je vytvoriť a realizovať nový spôsob vzdelávania, adekvátny pre 21. storočie.”

 

Ahoj, moje meno je Martin Hlinka a vyskytujem sa na západnom Slovensku,  najčastejšie v Nitre.

Učím ľudí ako sa efektívne učiť . Konkrétne:

 • Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk
 • Ako sa ľahko učiť pre známky a školu
 • Ale predovšetkým: Ako sa vzdelávať pre prax. Aby si zarábal hlavou a žil život podľa seba

Nejaké fakty o mne:

Tu je môj príbeh a moja vízia.

Je to o príbeh o tom, ako sa každý človek môže vzdelávať efektívne.

Ako sa každý človek môže učiť pre školu, aj prax.

Ako môže každý človek zmeniť vzdelávací systém.

Plus niečo o mne, aby si ma spoznal/a.

 

Začiatok.

Je rok 2010. Som študent gymnázia. Inteligentný študent, ktorý robí veci tak, ako to od neho chcú učitelia, rodičia a spoločnosť.

Učím sa, aby som sa stal neurochirurgom. Chodievam do posilky a hrávam Travian. Mám rád dobré pivo a pizzu.

Niektoré predmety mám rád, niektoré nie. Školu celkovo nemám rád, mnoho vecí ma frustruje a už sa neviem dočkať, kedy ju dokončím.

Usilujem o chválitebný priemer aj z predmetov, ktoré nemusím (fyzika, matematika), aby som sa dostal na medicínu.

Keď som v škole na hodinách, tak je to ok, ale keď som doma chorý, tak sa to hneď prejaví na zlých známkach. A či som chorý? Každý pol rok končím medzi tými, ktorí majú cez 100 hodín – oslabená imunita.

Hovorím si však, že toto ma predsa nemôže zastaviť. Hľadám informácie o tom, ako sa efektívne učiť a testujem som ich v praxi. Týždne čo týždne surfujem net, kupujem knihy a kurzy o pamäti, mozgu a technikách efektívneho učenia.

Niektoré veci fungujú, no väčšina sú pekné reči. Robím teda dokola to, čo funguje (myšlienkové mapy, poznámky na notebooku, pamäťové paláce) a toto úsilie po čase začne prinášať ovocie. Známky sa zlepšujú, učím sa menej.

 

Avšak chuť byť doktorom odchádza preč.

Na praxi mám možnosť zažiť si, čo to je byť doktorom a už mi to nevonia tak, ako predtým. Uvedomujem si, že kvôli tomuto odmietam tráviť ďalších 7 rokov svojho života štúdiom.

Spolu s návodmi na efektívne učenie sa dostávam k motivačnej literatúre, osobnému a profesijnému rastu. Dozvedám sa, že sa veci dajú robiť aj inak ako mi v škole.

Nielenže sa môžeme všetci inak učiť, to som vedel. Dokonca môžeme aj inak žiť. Robiť to, čo ma baví. Byť finančne slobodný. Mať hlboké vzťahy a byť iba s ľuďmi, s ktorými si rozumiem.

Snažím sa o týchto myšlienkach baviť so spolužiakmi, učiteľmi a rodičmi, no stretávam sa s nepochopením. Martin, ty len tuto maj jednotky, pekne choď na vysokú školu, nájdi si dobré zamestnanie, plať hypotéku…

Ako… čo vám to šibe?

Veď presne tomuto, tomuto krysiemu závodu sa chcem vo svojom živote vyhnúť!

A začínam uvažovať:

 • Že ja nemôžem dokončiť vysokú školu za 2 roky, keď ma baví, ako je to zvykom v zahraničí? Ale musím tam tráviť ďalšie 3?
 • Že ja sa mám učiť veci, ktoré neviem uplatniť v praxi? Aby som mal pred menom Ing. či Mgr., ktoré mi v skutočnosti žiadnu prácu nezaručia?
 • Že ja sa mám učiť od učiteľov, ktorí nevedia učiť? Lebo mi to niekto POVEDAL?

Niekoľko týždňov som sa v tejto frustrácii zobúdzal a zaspával, až mi to konečne došlo.

 

Toto pre mňa nemá zmysel.

mato 2Chcem ísť podnikať, chcem žiť život podľa seba.

Učitelia, ročia a príbuzní o tom však nechcú ani počuť. Tlačia do hlavy, aby som absolútne a jednoznačne šiel na výšku. Že ak budem podnikať, tak sa tam už nevrátim, nedoštudujem a… „zrúti sa môj život.“

Ďalej im síce chýbal argument, ale keďže ma deptalo, demotivovalo, dobiedzalo a dehonestovalo moje odhodlanie celé moje okolie, mám fakt problém rozhodnúť sa, čo robiť.

Veľký tlak ísť na výšku zo strany okolia na jednej strane, na druhej strane vôbec nie som presvedčený, že to celé moje podnikanie pôjde.

 

A tak zvažujem.

 • Na jednej strane mám istotu dobrej práce, ak pôjdem študovať ekonomický smer – audítor apod, na druhej strane totálne viem, že ma to nebude baviť.
 • Na jednej strane mám istotu pravidelného príjmu zo zamestnania, na druhej strane mám možnosť pasívneho príjmu z podnikania.
 • Na jednej strane môžem mať pokoj v rodine, už na mňa nebudú gániť a tváriť sa ako keby som spáchal vlastizradu. Na druhej strane môžem mať pokoj v srdci, lebo budem spokojný s mojím rozhodnutím. 

 

Rozhodujem sa spraviť to takto:

Začnem podnikať ešte na strednej. Ak sa mi bude dariť, nepôjdem na výšku, nech si hovorí kto chce, čo chce.

Ak sa mi nebude do maturít dariť, tak na výšku pôjdem a popri nej si biznis rozbehnem určite. Akonáhle budem mať dosť peňazí, so školským systémom končím.

 

Prvé problémy

Fajn. Tak idem podnikať. Ale kde? V čom? V niečom, čo ma bude baviť, točia sa tam peniaze a môžem si na tom vybudovať pasívny príjem.

Skúšam finančné poradenstvo. Veľké sľuby, no kým ma pustia k prvému klientovi, tak chcú, aby som mal 18 rokov. Dovtedy čakať nemôžem, potrebujem niečo rozbehnúť rýchlo.

Avšak neviem, že čo!

Skúšam programovanie. Učím sa html, css a ďalšie jazyky. Nekonečné hodiny frustrácie. Nebaví ma to natoľko, aby som v tom pokračoval.

Mám ponuky od ďalších MLM firiem, ale keď vidím, že ľudia, ktorí ma tam volajú, sú sami neúspešní, prechádza ma chuť.

Kurňajz, to sa mám fakt vrátiť k štúdiu na výške, ukázať všetkým, že som zlyhal a pokračovať v tom, čo ma nebaví?

Je tu možnosť predávať svoje know-how. Napísať knihu. O tom, čo už dnes viem. Paráda, to by šlo, zhodou okolností viem, ako sa efektívne učiť. Na začiatok nič veľké, ale niekde treba začať.

Píšem Poraz školu! a následne ďalšie knihy. A darí sa mi.

Na výšku nejdem. Načo? Príjem mám dostatočný, a hoci musím stále prekonávať prekážky, baví ma to. Na základe spätnej väzby tvorím video kurzy. Následne robím webináre. Následne živé kurzy.

 

To, čo robím, má zmysel.

Ľudia sa učia lepšie. Svojím podnikaním chcem meniť životy ľudí k lepšiemu a aj sa mi to darí. Ale nie je to vôbec podľa môjho gusta.

Bez ohľadu na to, aký návod dám mojim žiakom, isté problémy sa stále vracajú. Stále to učenie odkladajú na neskôr. Stále ich to nebaví. Stále majú nízke ambície.

Uvedomujem si, že problém je vo vzdelávacom systéme, ktorý vznikol 200 rokov dozadu a odvtedy sa principiálne nezmenil. Reforma je prakticky neexistujúca.

Ale ako môžem ja, Martin z Nitry, zmeniť celé školstvo? Veď sa o to pokúšali neziskové organizácie, ziskové organizácie, sú konferencie učiteľov, štrajky učiteľov, sú súkromné školy…

Keďže robím vo vzdelávaní, takmer každý deň vidím nový projekt v oblasti vzdelávania, ktorý sa snaží niečo zmeniť… no školstvo zostáva stále rovnaké. A problémy mojich klientov tiež.

 

Nedá mi to spávať.

Robím kurz za kurzom, každý jeden vylepšujem, pridávam trochu z profesijného rastu, trochu z osobnostného rozvoja, nové techniky učenia.

Ale aj tak neviem odstrániť problémy ako je nechuť k učeniu. Problémy so sústredením sa. Odkladanie učenia na neskôr. Neochota vzdelávať sa v tomto vzdelávacom systéme. Neochota učiť sa aj mimo neho.

Hoci sa snažím zlepšovať kurzy na základe spätnej väzby, odpoveď mi stále uniká.

Martin, čo ak tadeto cesta nevedie? Čo ak tí ľudia nevedia, čo je ich problém? Hmmm… tým pádom mi môžu dávať akúkoľvek spätnú väzbu a ja sa budem stále točiť dokolečka ako pes za vlastným hvostom.

Ale čo s tým?

Musím ísť hlbšie. Prísť na tie skutočné príčiny, prečo sa nedá vo vzdelávaní nič zmeniť. A tak rozmýšľam.

Ak by som chcel niečo v školstve zmeniť, ako žiak si nepomôžem. Ako učiteľ tiež nie, lebo mám svoje smernice. Ako úradník na ministerstve tiež nie, lebo som byrokrat. Ako minister, to už hej. Len kým ja budem minister školstva, tak to rieky vyschnú a zem sa bude točiť naopak.

Bože, to nejde, mám 20 rokov. Potrebujem riešenie teraz, nie keď budem mať 40.

Ale, čo ak by sa to dalo spraviť aj inak? Vtedy mi to dopína.

 

Problém je v spôsobe, akým sa dívame na vzdelávanie.

Problém je v spôsobe, ako sa dívame na vzdelávací systém. Myslíme si, že vzdelávací systém je len školstvo. A že keď chceme zmeniť spôsob, ktorým sa učíme, musíme zmeniť školstvo – celú byrokraciu a manažment počnúc ministrom školstva, ministerstvom, úradníkmi, končiac riaditeľmi a 90 000 učiteľmi.

Pričom na zmenu vzdelávacieho systému stačí zmeniť systém, alebo spôsob, ktorým sa vzdelávam ja sám.

Vybrať si schopnosti, ktoré chcem ovládať a začať sa ich učiť samostatne. Doma. Svojím tempom. Svojou vnútornou motiváciou. Svojou zvedavosťou. Z nekonečne veľkej knižnice a školy – internetu.

Wow, hovorím si.

 

Takto môže každý jeden človek zmeniť vzdelávací systém.

mato 3Nádhera! O tom musím spraviť kurz!

Bude však úspešný? Ako ho spravím? Ide leto a cez leto ľudia nekupujú knihy a kurzy o učení. Musím najprv spraviť kurz o jazykoch. Alebo môžem spraviť kurz aj o učení? Viac ho zamerať na osobnostný rozvoj? Ako sa mám rozhodnúť?

Zatiaľ, čo som si trápil hlavu nad koreňom problémov vo vzdelávaní a nad dilemou, kade ísť, kurzy, ktoré som spravil a ktoré dali moji študenti-klienti do praxe, fungujú ohromne.

Síce mojich študentov-klientov učenie nebaví, kurzy boli úspešné. Zlepšujú sa v jazykoch, zvládajú maturity, skúšky, testy, prijímačky a vysoké školy.

Čitam si najprv desiatky a potom stovky referencií, ktoré som celý čas prehliadal. Čítam príbehy úspešných študentov a študentiek, ktoré mi v priebehu času prišli. Ktorí sa dostali na vysnené školy. Pre ktorých už učenie nie je nočná mora. Ktorým vďaka novej schopnosti vzrástlo sebavedomie.

Aj mne vzrástlo sebavedomie. Nie je to síce zmena vzdelávacieho systému, ale je to úspech. Hoci som chcel spraviť kurz na jazyky, viem, že musím ísť niekam inam.

 

Moja snaha naráža na stenu

mato 4Chcem vytvoriť kurz, ktorý taktiež bude prinášať ohromné výsledky, ale niekde hlbšie. Ktorý transformuje spôsob, akým sa (mladí) ľudia dívajú na vzdelávanie.

Viem, že taký kurz dokážem spraviť – kvalitné kurzy som už spravil a know-how pre nový kurz mám.

Avšak prichádza niečo, čo som nečakal. Rozchod po 3 rokoch vzťahu. Depresie. Stres. Smútok. Práca? Nejaké premýšľanie? Nehrozí… Keď aj na niečom pracujem, nedokážem sa do toho ponoriť. Neviem to dokončiť.

Leto je v plnom prúde a hoci doteraz všetko fičalo, odrazu mi vyschli príjmy. Nemám z čoho platiť svoj team, nedokážem sa na nič sústrediť a to ma dostáva pod obrovský tlak. Na tréningu mi vyskočí platnička – kým mi ju chiropraktička napraví, prejde ďalší týždeň, čo neviem pracovať.

Toto takto ďalej nejde… Zo dňa na deň vyšší dlh, zo dňa na deň vyšší stres. S vyšším stresom zo dňa na deň horšie zdravie. S horším zdravím a vyšším stresom sa nedokážem sústrediť na prácu vôbec.

Sebadôvera na bode mrazu.

Transformovať vzdelávanie? Budem rád, ak si v zdraví zarobím na svoje prežitie… lebo ani len to teraz nedokážem!

Zvažujem, že sa na všetko vykašlem a že to zavriem. Že pôjdem do menšieho bytu. Že pôjdem pre niekoho robiť marketing, alebo čo. Že sa k podnikaniu vrátim niekedy neskôr v živote.

 

Martin… čo ti šibe?

Čo si sa načisto pomiatol? Hovorím si. Vzdať sa niečoho, čo má zmysel, len preto, lebo cez leto si to študenti nekupujú? Veď vieš, že cez školský rok sa biznis znovu rozbehne. Čo vymýšľaš?

Neblbni, Martin! Choď, spíš si všetky svoje nedostatky, ktoré ťa sem priviedli a vyrieš si ich. Potom sprav svoj kurz. A na ďalšie leto si odlož.

Priznať si, že som sa za ten čas stále nenaučil podnikať, bolo ťažké.

Získať know-how, keď mi finančne horelo za pätami a spamätával som sa z rozchodu, bolo ešte ťažšie.

Ísť na jeseň z chrípky do zápalu priedušiek do streptokoka a kvôli tomu nemôcť pracovať, bolo asi to najhoršie.

Znovu som mal chuť sa na to vykašľať, ale nespravil som tak.

Doplnil som svoje medzery v biznisových vedomostiach a vďaka tomu som prišiel na niekoľko vecí:

 • Vzdelanie nestačí. Ak chce niekto byť v živote úspešný a robiť to, čo ho baví, musí vedieť riešiť problémy, vedieť sa rozhodovať a mať emocionálnu a názorovú slobodu žiť podľa seba. 
 • Toto nie je práca na jeden kurz. Ale na celé podnikanie. 
 • Bol som pako. Celá letná finančná kríza bola moja chyba – stačilo, aby som na jar neminul svoje úspory. Na jeseň už s peniazmi nemám žiadne problémy.

 

A tak, hoci na jeseň 2013 idem z choroby do choroby a polku jesene strávim v posteli, darí sa mi vymýšľať plány pre svoje nové podnikanie, ktorého ciele sú nasledujúce:

Zmysel:

Vytvoriť a realizovať nový spôsob vzdelávania, adekvátny pre 21. Storočie

 

Prísľub:

Dám mojim klientom všetky potrebné nástroje, aby si vedeli vybrať, čo chcú v živote robiť, aby mohli cielene získať akúkoľvek schopnosť, stali sa nepostrádateľnými expertami vo svojej oblasti a boli emocionálne slobodní žiť život podľa seba.

 

Krédo:

Zarábaj hlavou a ži svoj sen!

 

Odkaz:

Nachádzame sa v stave, kedy tradičné školstvo stráca dôveru verejnosti, pretože nedokáže študentov naučiť znalosti a vlastnosti potrebné na uplatnenie sa v praxi.

Výsledkom je 33% nezamestnanosť mladých, 23% absolventov pracujúcich na pozíciách, na ktorých majú príliš vysokú kvalifikáciu (s titulom za pokladňou). A aj tí, ktorí nájdu dobrú prácu, sú zriedkakedy skutočne spokojní.

Mojím cieľom je zlepšiť životy všetkých ľudí, ktorí sú odhodlaní sa vzdelávať, aby získali prácu / povolanie / podnikanie svojich snov, ekonomickú a aj emocionálnu slobodu žiť život podľa seba.

Tak a dnes som tu. Z finančnej krízy som sa dostal. Plán na novú knihu, články a kurz sú vytvorené. Knihu práve píšem.

Kráčam svojou cestou skrz prekážky, ktoré na nej nachádzam.

Postupom času získavam ďalšie a ďalšie príbehy mojich úspešných študentov.

Budujem presvedčenia a hodnoty bojujúc so zlom bezduchého učenia a neefektívneho premýšľania, ktorým tradičné školstvo poznamenáva mysle mladých ľudí.

 

Rozdiel:

Teším sa. Lebo zarábam hlavou a baví ma to. Dnes mám sebadôveru. Sebaistotu. Vo svoje schopnosti. V to, že v živote niečo dokážem. Že zabezpečím svoju rodinu.

Že budem robiť to, čo ma napĺňa a budem mať čas aj na druhých ľudí, aj na svoje koníčky.

Táto sebadôvera a aj fakt, že robím to, čo milujem, pramení zo štyroch vecí.

 • Zo schopnosti naučiť sa to, čo pokladám za nevyhnutné a dôležité.
 • Zo schopnosti efektívne premýšľať, riešiť problémy a rozhodovať sa správne.
 • Z toho, že presne viem, čo mám robiť, aby som dosiahol to, čo chcem.
 • Z rozhodnutia, že chcem žiť život podľa seba a nie podľa toho, ako chcú druhí.

 

mato 5Nebolo to vždy tak. No postupom času… najprv získaním schopnosti učiť sa rýchlo a správne… potom schopnosti konštruktívne premýšľať… potom uvedomením si, čo mám a čo nemám robiť, aby som dosiahol to, čo chcem… som bol schopný rozhodnúť sa vzdelávať sa, pracovať-podnikať a celkovo žiť podľa seba.

A zadal som si misiu, umožniť to Tebe.

Dokážem ťa to naučiť pomocou mojich rozsiahlych kurzov, konzultácii a koučingových programov?

Áno.

Či je to ľahké?

Nie.

Či to stojí za to?

Jednoznačne!

 

Presvedčenia:

Spolu s mojím teamom sme sa zhodli na tom, že

* (Mladí) ľudia nemajú ani poňatia o tom, aké majú možnosti v dnešnom svete plnom technológií, poznatkov a nových povolaní vznikajúcich každý jeden deň.

* Väčšina študentov sa uspokojí s priemerom, pracujúc príliš ťažko za príliš nízky plat, pretože boli učení nesprávne veci tými nesprávnymi učiteľmi.

* Každý človek má právo vzdelávať sa a premýšať konštruktívne, aby sa vedel uplatniť na trhu práce a pomáhal spoločnosti najlepšie, ako vie.

* Pri stále sa zrýchľujúcom tempe, ktorým sa reálny svet (trh) vzďaľuje od toho, čo sa učí v školách, bude najneskôr v rokoch 2020 – 2030 nevyhnutné reformovať spôsob, ktorým sa vzdelávame, inak tradičné školstvo stratí svoj zmysel.

* Je absolútne nevyhnutné, aby sa ľudia vzdelávali a efektívne premýšľali, ak chceme vyriešiť celosvetové problémy ako sú hlad vo svete, ekologický prístup k zdrojom na našej planéte, eliminácia civilizačných chorôb (rakovina, infarkt) či poškodení mozgu (alzheimer, autizmus), či globálne oteplovanie.

* Je absolútne nevyhnutné, aby sa ľudia vzdelávali a efektívne premýšľali, ak chceme zvládnuť výzvy budúcnosti ako sú kolonizácia slnečnej sústavy, porozumenie gravitácii, dlhovekosť, preľudnenie, či objavenie čistého zdroja energie.

 

mato 6Spoločný nepriateľ

Najväčším nepriateľom môjho snaženia je bezduché vzdelávanie sa, nechuť k zdokonaľovaniu sa a neefektívne premýšľanie, ktoré v hlavách ľudí zakoreňuje tradičné školstvo.

 

Hodnoty:

Spolu s mojím teamom sme sa zhodli na nasledujúcich hodnotách:

Kvalita – Sme odhodlaní tvoriť iba produkty a služby, ktoré reálne prinášajú našim študentom a klientom hodnotu

Produktová zodpovednosť – To, čo učíme (schopnosť učiť sa a konštruktívne premýšľať), je jedna z najdôležitejších súčastí života každého jedného človeka, ktorý chce pracovať hlavou; a má pozitívne dôsledky nielen na našich študentov a klientov, ale na všetkých, s ktorými sa stretávajú (rodina, spolupracovníci, priatelia…)

Inovácie – Tak, ako je potrebné inovovať spôsob vzdelávania, ako sa veci vo svete menia, tak aj my sa sústavne vzdelávame, hľadáme inovácie a spôsoby, ktorými vylepšiť naše kurzy, školenia, spôsom komunikácie. Predvídame trendy v oblasti vzdelávania a osobného rastu a nebojíme sa púšťať do odvážnych projektov.

Integrita – Jednáme v súlade s našimi presvedčeniami a hodnotami. Sme k sebe a k našim klientom úprimní. Nebojíme sa pomenovať veci ich pravými menami.

Zábava – Veríme, že zábava a oddych sú dôležitou súčasťou úspechu. Oslavujeme, keď sa nám niečo podarí a sranda v práci je u nás vítaná.

 

3 komentáre

 1. Michaela
  Michaela at |

  Ahoj Martin.

  Chcem sa ťa opýtať ako je lepšie učiť sa viac cudzích jazykov. Lepšie je to naraz napr. španielčina,nemčina. Dané frázy v oboch jazykoch alebo najprv jeden jazyk a potom druhy?

  Dakujem 🙂

  Reply
  1. Martin Hlinka
   Martin Hlinka at |

   Ahoj Michaela,
   lepšie je naučiť sa frázy,vety a rozprávanie v jednom jazyku na úroveň tzv. nevedomej schopnosti – že nemusíš premýšľať nad tým, čo hovoriť a ako hovoriť (stačia základy konverzácie) a až potom sa učiť druhý. Inak majú jazyky veľkú tendenciu sa pliesť.

   Martin

   Reply
 2. Kamila
  Kamila at |

  Prajem pekný deň,

  chcela by som Vám ponúknuť možnosť uskutočniť rozhovor s CEO spoločnosti Tipli, VímVíc a Stario, pánom Martinom Hardynom. Pán Hardyn založil už 3. start-up, ktorý mu úspešne napreduje. Myslím si, že by rozhovor s ním čitateľov určite zaujímal. V Česku už niekoľko interview poskytol a mali vysokú čitateľnosť.

  Ďakujem za odpoveď.

  S pozdravom,

  Kamila Repková

  (ospravedlňujem sa za takúto formu komunikácie, nikde som nenašla Váš email)

  Reply

Pridaj Komentár

CommentLuv badge