Produktivita je kľúčom k úspechu. Čím viac produktívny si, tým je pravdepodobnejšie, že sa dočkáš vytúženého úspechu.
Zrejme si už na internete narazil na kopec návodov a rád, ako prežiť plnohodnotný a šťastný život plný úspechu. Avšak, kým nezačneš robiť veci efektívne a „nevytiahneš“ svoju produktivitu na maximum, všetka tvoja snaha vyjde nazmar.
Každý z nás ma určitý limit, ktorý dokáže dosiahnuť počas celého dňa. Preto musíš v prvom rade dobre poznať samého seba. Potrebuješ vedieť, čo chceš a čo potrebuješ. (Pozor, toto sú naozaj dve rozdielne veci, aj keď mnoho ľudí si ich nevedome mýli.) Najlepšie čo môžeš urobiť je vybudovať si dennú rutinu, ktorá ti umožní podávať ten najlepší výkon a byť čo najproduktívnejším.
Tu je pre teba prichystaných 10 návykov, ktoré majú produktívni ľudia spoločné. Prečítaj si čo počas dňa robia tí, ktorým sa darí najviac!
1. Dostatok pravidelného spánku
Možno patríš aj ty k „nočným tvorom“, ktorým sa do postele príliš skoro nechce. Avšak, ak chceš, aby tvoje telo (rovnako ako myseľ) podalo čo najlepší výkon, spánok by si rozhodne nemal podceňovať. Ako už určite vieš, ideálne je dopriať si šesť až osemhodinový spánok. Pravdepodobne sa teraz vduchu brániš slovami, že skôr než o (doplň si sám) nezaspíš. Nezabúdaj však na to, že aj to, kedy chodíš spať nie je ničím iným, len záležitosťou tvojich návykov a rutiny. Preto sa pomaly, ale isto prepínaj na režim „vyspatý doružova“ a dopraj svojmu telu poriadny odpočinok!
2. Pravidelné cvičenie
Samozrejme, nie všetci vysoko produktívni ľudia sú športoví nadšenci, no buď si istí, že každý z nich vie, ako veľmi pravidelné cvičenie prospieva ich produktivite. Ani ty nepotrebuješ odrieť hodiny v telocvični a vypotiť litre potu, aby si naladil svoje telíčko na tu správnu vlnu. Stačí, ak si denne nájdeš aspoň 20 – 30 minút tej správnej aktivity, ktorá ťa baví a naštartuje. Príjemným začiatkom môže byť to, že už konečne vytiahneš svoj bicykel, ktorý sa už určite dlho dusí prachom.
3. Rozumné rozdelenie úloh
Nikto od teba nechce (a nevraví), že ak budeš pracovať 4 – 5 hodín vkuse, budeš aj produktívny. Naša pozornosť a schopnosť sústrediť sa klesá už po niekoľkých minútach. Preto je najlepšie si rozdeliť svoje úlohy do viacerých blokov. Z celého zoznamu si taktiež môžeš vybrať tri najdôležitejšie, ktoré v daný deň potrebuješ splniť. Ak si vytvoríš ten správny systém a rozumne rozdelíš jednotlivé úlohy, uvidíš, že práca ti pôjde od ruky a tvoja produktivita bude niekoľkonásobne vyššia.
4. Minimalizácia stretnutí
Stretnutia sú neuveriteľnými časožrútmi! Prečo? Pretože väčšina z nich trvá zvyčajne viac, ako by mala a povedzme si pravdu, dokonca aj niektoré pracovné stretnutia dokážu rýchlo skĺznuť mimo plánovanú tému. Preto sa snaž obmedziť stretnutia, ktoré ťa oberajú o čas a energiu, hlavne ak máš pred sebou veľkú úlohu a potrebuješ byť mimoriadne produktívny.
5. Čas na oddych alebo Relax, relax, relax…
Keďže nie si žiadny nezastaviteľný stroj, aj ty potrebuješ čas a prestávku na oddych. Je úplne jedno, akú činnosť ( prípadne „nečinnosť“ ) si zvolíš. Myslím, že aj ty sám by si dokázal vymenovať minimálne tri prípady, keď ľudia precenili svoje sily a nakoniec dopadli veľmi zle. Nech už si akokoľvek zaneprázdnený a zasypaný úlohami, vždy si nájdi aspoň niekoľko minút a totálne vypni!
6. Meditácia
Nie, meditácia nie je len pre cvičiteľov Jógy. Tak, ako aj telo potrebuje svoju dávku „ničnerobenia“ a relaxu, tak veľmi to potrebuje aj naša myseľ. Znovu, nemusíš byť ezoterickým guru, aby si sa naučil pár jednoduchých meditačných techník. To, ako dobre sa dokážeš starať o svoju myseľ sa viditeľne odráža aj na tvojich výsledkoch. Je potrebné aby si sa naučil sledovať a hlavne kontrolovať to, čo ti každý deň lieta hlavou. Nestratíš sa tak zbytočne v strese a víre negatívnych myšlienok.
7. Správny výber priateľov
Rodinu si človek nevyberie, ale priateľov áno. Preto si daj veľmi záležať na tom, komu túto vzácnu „nálepku“ dáš. Priatelia, sú to práve oni, s ktorými tráviš množstvo času a často si ani neuvedomuješ, do akej veľkej mierny ťa ovplyvňujú. Aj ty si priemerom piatich ľudí, s ktorými sa stretávaš najviac. Uisti sa preto, že tvoji priatelia sú tí, ktorí ťa určitým spôsobom obohacujú a prinášajú do tvojho malého sveta niečo dobré. Naopak, neboj sa vyhodiť zo života tých, ktorí z teba len vysávajú energiu a dobrú náladu.
8. Pitný režim a príjem vitamínov
Pitný režim je niečo, na čo rýchlo zabúdame v tomto uponáhľanom svete. Presné množstvo vody, ktoré by sme mali vypiť závisí od našej telesnej váhy a fyzickej záťaže. Nič však nepokazíš, ak si dáš hneď zrána pol litra čistej vody a počas dňa vypiješ ešte ďalšie dva. Nezabúdaj, že milovaná ranná káva taktiež neprospieva tvojmu zdraviu, preto sa jej dennú konzumáciu posnaž znížiť. Neuškodí, ak sa začneš vyhýbať cukru a svoju pozornosť radšej zamieriš na ovocie a zeleninu, ktoré ti dodajú dostatok vitamínov.
9. Chápanie práce ako vášne, nie ako nevyhnutnej povinnosti
Väčšina naozaj produktívnych ľudí je produktívna preto, že neberú svoju prácu ako prácu, ale ako koníček či vášeň. Ak sleduješ náš blog, je dosť pravdepodobné, že aj ty sa chceš raz dopracovať k tomuto stavu. Kým to tak nie je a ty si zatiaľ len na začiatku alebo v strede cesty, snaž sa na svoju terajšiu prácu nahliadať ako na niečo, čo ťa raz dovedie tam, kde chceš byť. Nech už si momentálne kdekoľvek, zober si z toho všetky potrebné skúsenosti a ponaučenia.
10. Optimizmus & Plánovanie
Veci, ktoré sa ti počas života pripletú pod nohy nijakým spôsobom neovplyvníš. Jediné, čo môžeš ovplyvniť je spôsob, ako na dané situácie zareaguješ. Práve preto sa stále snaž zaujať pozitívny postoj. Nech už sa deje čokoľvek, snaž sa pozbierať hoci aj posledné dávky úsmevu a ku všetkému pristupuj s jasnou mysľou. Negatívne zmýšľanie a nezmyselné konšpirácie ešte nikdy niekomu nepomohli. Je predsa všeobecne známe, že ľuďom s optimistickým myslením dokážu omnoho lepšie čeliť problémom.
Asi pre teba nie je žiadnym prekvapením, že produktívni ľudia majú vo zvyku plánovať. Dobre vedia, že ak sa chcú dostať do svojho cieľa musia začať v bode A, prejsť do bodu B a nakoniec do bodu C. Aj keď možno nie si zvyknutý dopredu rozmýšľať o svojom programe a tom, čo asi príde, je fajn ak začneš hoci malým krátkodobým plánovaním a postupne sa prepracuješ aj k plánovaniu veľkých, dlhodobých cieľov.
Tak teda veľa šťastia!