I. Čo je to frustrácia?
Frustrácia znamená chcieť niečo a nedostávať to!
Život by mal byť pieseň radosti. Kedykoľvek dosiahneš cieľ, cítiš sa povznesený. Cítiš sa v súlade s piesňou života. Problém je, keď nie si schopný svoj cieľ dosiahnuť, vtedy môžeš podľahnúť frustrácii. Cítiš sa nahnevaný, či iritovaný. Ibaže frustrácia ničí tvoje šťastie, nedáva žiadny zmysel sa do nej dostávať.
Predstav si špirálu, ktorá sa prepadá smerom dole. Frustrácia ma tendenciu takto vyzerať. Ak to nechápeš, tu je príklad. Larry práve vyštudoval vysokú školu a našiel si prvú prácu. Teraz si hľadá priateľku. Navštevuje bary a diskotéky v nádeji, že si ju tam nájde. No je frustrovaný, že neslávi žiaden úspech. Frustrácia, ktorú zažíva mu kradne energiu a dostáva ho do zlej nálady. Keď sa opäť vydá na diskotéku alebo do baru, chýba mu entuziazmus a je naladený negatívne dokonca skôr, ako sa dá s niekým do reči. Nič prekvapujúce, že sa stretne s ďalším odmietnutím. Práve sa nachádza v spomínanej potápajúcej sa špirále. Onedlho sa možno nájde s pocitom zlosti, s nízkou sebadôverou a pocitom beznádeje.
Ak Larry zažije ťažkú frustráciu, môže sa cítiť ako väzeň. Pravda je, že ignorancia vlastnej slobody ho drží v zajatí. Akú slobodu Larry ignoruje? Najväčšiu sloboda zo všetkých, slobodu myslenia. Ako náhle s tým začne, vyústi to v zmene jeho pocitov, správania, výsledkom a postoja.
Príčiny frustrácie
Frustrácia môže mať dve príčiny. Prvou je pocit sklamania, keď nedostaneš to, čo si chcel. Druhou je prekazenie tvojich plánov alebo úsilia. Príčina druhej podoby je neodvratná. Niektoré naše plány sú odsúdené na zánik. Nie je nič, čo by sme s tým mohli spraviť. Je to prirodzenosť života. Napríklad, ten istý sneh, ktorý pokryje lyžiarske zjazdovky, môže spraviť cestu k nim neprejazdnú. Takže tvoja lyžovačka môže byť zmarená, no ty nemusíš byť z toho sklamaný. Môžeš tak akurát pokrčiť plecami a povedať: „Taký je život“. Akceptovanie života je jedno z tajomstiev na prekonanie frustrácie.
Vráťme sa ale k Larrymu. Stále čaká na svoje dievča. Ako mu môžeme pomôcť? Dobre, môžeme ho naučiť zákon života ktorý znie takto: „Musíme dávať to, čo si želáme prijímať.“ Čo si to Larry praje? Chcel by sa zbaviť frustrácie a chce si nájsť dievča! Všetko sa Larrymu zmení ak prestane premýšľať štýlom JA, JA, JA a začne premýšľať štýlom TY a MY.
Musí presunúť svoju pozornosť z vnútra von. Prečo nepoužíva bolesť z frustrácie a osamelosti na súcit bolesti ostatných? Riešenie jeho problému je žalostne jednoduché. Všetko čo musí spraviť je nájsť najosamelejšie dievča v bare alebo na diskotéke a zmierniť jej bolesť pozvaním na tanec. Keď to raz spraví, svet sa zmení:
1. Namiesto trávenia ďalšej osamelej noci, strávi príjemný večer s osamelou dámou.
2. Či z toho vzíde vzťah alebo nie, obom sa zvýši sebavedomie.
3. Bude mať novú známosť.
4. Vytvorí si pozitívnejší prístup a bude príťažlivejší.
5. Ak bude pokračovať v myslení na druhých, bude si vytvárať nových priateľov a časom si nájde aj ženu svojich snov.
Asertivita a frustrácia
Pozrime sa, čo sa môžeš naučiť z ďalších dvoch príkladov. Bob práve hovorí v diskusnej skupine, keď ho zrazu niekto preruší. Bob zareaguje: „Prepáč, ale frustruje ma, keď ma niekto preruší v hovorení.“ „ Prečo si nahnevaný?“ spýta sa ďalší člen diskusie. „Nie som nahnevaný, som frustrovaný“ nahnevane odpovie Bob. Vidíš ako malá frustrácia môže vytvoriť napätie?
Som rád, že niektorí ľudia absolvujú kurzy asertivity. Predovšetkým, nikto nechce byť manipulovaný či ovládaný ostatnými. Ak sa raz naučíš, ako sa obrániť, budeš schopný brániť aj práva ostatných. To je pozitívna stránka trénovania asertivity, ale existujú aj lepšie prístupy. Ako vidíš, asertivita môže posilniť pocit vlastnej dôležitosti. Napríklad, hoci Bobové prehlásenie znie správne („frustruje ma, keď ma niekto preruší v hovorení“), v skutočnosti tým myslel, „ Prepáč, ale to čo hovorím ja, je dôležitejšie ako to, čo chceš povedať ty, tak buď ticho.“
Zamysli sa
Je niečo, čo chceš povedať dôležitejšie ako to, čo chce povedať niekto iný? Dokonca, aj keď to čo chceš povedať je hodnotné, nie je to také svetoborné, že to musí byť povedané práve TERAZ. Nemôže to chvíľu počkať? Navyše, aj keď to nemusí byť eticky správne prerušovať druhých, ak na to nazrieme cez šošovku súcitu, rušivé správanie môže byť videné ako výraz nadšenia alebo potreby uznania.
Ak ťa prerušia, môžeš si vybrať či bude rásť tvoja frustrácia alebo tvoja osobnosť. To jest, že si vyberáš medzi nárastom hnevu alebo akceptácie, netrpezlivosti alebo porozumenia, či nesympatickosti alebo empatie. Prečo si nerezervať asertivitu k obrane práv ostatných? Nie je to to, čo Ježiš nazýval pokorou? Bol pokorný keď nadišlo k jeho obrane, no prísny pri obrane ostatných. Ak si osvojíš tento pokorný prístup, tak nielen že pomôžeš ostatným, ale pomôžeš aj sebe, dávaš si šancu niečo sa priučiť.
Pozrime sa na druhý prípad, ako niekto frustráciu zvládol. Laura má priateľku Dianu, ktorá jej zavolala v nádeji, že získa súcitne ucho, ktoré si vypočuje o jej problémoch. Laura bola ochotná pomôcť a vypočuť si, ako si jej priateľka vylieva pocity. Náhle pribehol Timmy, Laurin 10 ročný syn a vyrušil ju: „Mamka, mamka, mamka!!“ Ako sa Laura snaží vypočuť Dianu cez Timmyho krik, narastá v nej frustrácia a rastie v nej potreba vynadať synovi. Avšak bola súcitná a zastavila sa. Medzi tým ako počúvala Dianu, analyzovala Timmyho situáciu.
Potom ako Diana dopovedala vetu, Laura jej povedala: „Viem ako sa cítiš. Práve ma volá Timmy, idem sa pozrieť čo chce, o chvíľu sa vrátim.“ Ako sa Laura otočila na Timmyho, čudovala sa, prečo ju takto prerušuje. Táto myšlienka potom spustila možné vysvetlenie, pomyslela si, že sa takto správať naučil od nej. Radšej ako by mu vynadala a rozrušila oboch, spravila pravý opak.
Povedala mu: „ Timmy, viem, že zakaždým, keď chceš ku mne prehovoriť, ťa preruším. Možno som akurát zaneprázdnená, alebo myslím na niečo dôležité. Musíš byť frustrovaný. Chcem to zmeniť, ale potrebujem tvoju pomoc, lebo zvyky je ťažko prekonať. Stále, keď ťa preruším, zdvihni svoju dlaň ako signál, že potrebujem prestať a počúvať. Spravíš to pre mňa zlato? Čo mi chceš povedať teraz?“
Laura zmenila taktiku a zmena postoja viedla ku zmene výsledku. Miesto ich rastúceho smútku, rastie ich blízkosť. Zároveň ho učí správaniu bez kázaní a nadávok. Ak ju Timmy v budúcnosti vyruší v nevhodný čas, všetko čo musí spraviť je dvihnúť dlaň ako signál a on to pochopí.
Teraz presuňme pozornosť z všeobecnej diskusii o frustrácií k pochopeniu krokov, ktoré môžeš spraviť na jej zamedzenie alebo elimináciu.
II. Ako prekonať frustráciu
Frustrácia si niečo vyžaduje, ale nedáva nič. V nejakom bode nášho života ju v istej forme zažijú všetci. Možno budeš sklamaný z toho, že ťa nepovýšia v práci či nebudeš mať nové auto. Môžeš byť frustrovaný svojimi neúspešnými pokusmi prestať fajčiť, schudnúť alebo nebudeš vychádzať so svojimi spolupracovníkmi. Môže to byť z neposlušných detí, z toho že nemáš žiadnu milenku či manželku, alebo nepochopeniu zmyslu života, čo ťa bude zrážať k zemi.
Bez ohľadu v akých problémoch sa nachádzaš, mal by si ich vyriešiť. Predovšetkým nevyriešené frustrácie môžu viesť k hnevu, závisti a žiarlivosti. Všetko naokolo čo je ti nepríjemné ťa od ostatných odcudzuje, v dôsledku čoho si osamelý. Pridaj k tomu stres, nejakú chorobu a pocit, že si uviazol na mŕtvom bode, neschopný spraviť žiadny pokrok. Tu môžeš vidieť ako frustrácia môže viesť k beznádeji a depresiám. To sú dobré dôvody, prečo radšej frustráciu vyriešiť, ako do nej spadnúť. Kde začať?
Frustrácia má dve zložky a) chceš niečo a b) nedostaneš to. Najrýchlejšie cesta ako tomu predísť je a) prestaň niečo chcieť alebo b) dávaj to, čo chceš ty sám. Poďme sa na to pozrieť bližšie:
Prestaň na niečo čakať
Väčšina vecí, ktoré si praješ vlastniť nie sú nevyhnutné. Jednoducho chceš viac kvôli nenásytnosti. Ten pocit, že chceš viac ti bráni užívať si veci, ktoré už máš. Tajomstvo ako odstrániť tento klamlivý pocit je zmeniť svoju pozornosť od toho, čoho máš nedostatok, k tomu, čo už máš. Mal by si využívať to čo máš a byť za to vďačný. Jednoznačne si skvalitníš život, pretože neustálym chcením zabúdaš skutočne žiť.
Ale čo keď, to čo chceš, nie je viac majetku, ale lepšie okolnosti? Ak sa cítiš frustrovaný kvôli tomu, že veci nebežia tak, ako by si chcel? Nie sú to okolnosti ktoré ťa frustrujú, ale tvoje nereálne očakávania a požiadavky, ktoré si vytváraš. Je čas vyrásť a uvedomiť si, že svet tu nie je pre to, aby ti slúžil, ale že ty si tu preto, aby si slúžil svetu. Ten kto to objaví, zároveň objaví šťastie a zmysel života! Tak skoro ako prestaneš lipnúť na nereálnych očakávaniach a akceptuješ život taký, aký je, začneš rásť.
Kroky, pomocou ktorých môžeš dostať to, čo chceš
1. Ak to čo chceš aj reálne potrebuješ a nedarí sa ti to dostať ihneď, radšej ako sa začať ľutovať, využi tento moment na riešenie problému a staň sa víťaz. To znamená, reagovať na výzvy, ktoré ti život ponúka a hľadať riešenia. Radšej ako sa pýtať, prečo sa to deje práve mne, spýtaj sa, čo môžem spraviť pre to, aby som dostal to, čo chcem.
Obviňovať boha, svet, vládu, komunitu alebo ostatných ľudí ti vyriešiť tvoje problémy nepomôže. Až keď prijmeš zodpovednosť a prebudíš sa, zistíš že jediná vec, ktorá môže spraviť tvoj život lepším, si ty! Tvoj život je v tvojich vlastných rukých.
2. Nič cenné nie je zadarmo. Mal by si byť ochotný pracovať pre úspech. Ak nie si ochotný spraviť to, čo je nevyhnutné, nemáš právo sa sťažovať.
3. Akceptuj to, že tu budú prekážky a vytrvaj. Vytrvalosť je základná ingrediencia,pretože zriedkakedy budeš úspešný na prvý pokus. Taktiež pamätaj, že neexistuje nič také ako zlyhanie, iba skúsenosť, z ktorej sa môžeš poučiť. “Zlyhanie“ ťa učí čo nefunguje a vytrvalosť ti umožňuje pokračovať, pokiaľ neuspeješ. Uvažuj takto, že neexistuje nič také ako prekážky, iba príležitosti a výzvy (ktoré je nevyhnutné prekonať, aby si sa stal víťazom).
4. Niekedy nie je vhodný čas a kvôli okolnostiam, ktoré nemáš pod kontrolou, nemôžeš dostať to, čo chceš. Niekedy nedostaneš to čo chceš, pretože život má pre teba lepšie plány. Nauč sa prijímať neodvrátiteľné. Nie vždy dostaneš všetko, čo chceš. Je hlúposť vytrvávať, ak je nemožné uspieť, ale vzdať to príliš skoro je veľmi vzdialené od úspechu.
5. Čo môžeš spraviť navyše je, že prečítaš nejaký kvalitný článok či knihu na túto tému.
Záverom, najlepšia obrana na vyhnutie sa frustrácii je riadiť sa, podľa nasledujúcich krokov:
1. Nech je tvojím cieľom užívať si to, čo ti život dáva, miesto prehnaných požiadaviek. Pamätaj, že život vie lepšie ako ty, čo je pre teba najlepšie.
2. Používaj frustráciu ako inšpiráciu k hľadaniu riešení, radšej ako sa podvoliť sebaľútosti a beznádeji.
3. Príjmy fakt, že nemôžeš mať všetko, čo chceš. Príjmy to, čo nemôžeš zmeniť s vytrvalosťou rovnou výzve, ktorej čelíš.
Zdroj: http://www.personal-development.com/chuck/how-to-overcome-frustration.htm
Ak maš nejaké vlastné návody, hoď ich do komentára pod článkom. Lajkuj a zdieľaj článok, aby ľudia mali lepšie povedomie o tom, ako čeliť frustrácii.
Prajem príjemný deň bez zbytočného frustrovania.
Pavol Džama