Naučiť sa cudzí jazyk môže naučiť hocikto.
Naozaj!
Ak sa však vyhováraš na genetiku, prostredie, slabú hlavu, či nedostatok času, tento článok pravdepodobne nie je pre teba. V tom prípade si rozhodne prečítaj toto
Nebudem ti klamať, ak sa chceš naučiť cudzí jazyk (či je už je to angličtina, nemčina, španielčina alebo iný jazyk), zaberie ti to čas, veľa času. Bude to chcieť intenzívne študovať a trénovať. Pokiaľ sa do toho však skutočne oprieš, prvé výsledky sa dostavia veľmi rýchlo. Na tvojej ceste za cudzím jazykom ti môžu pomôcť rôzne hacky a tipy. Práve takéto tipy som sa ti dnes rozhodol priniesť.
1. Konverzácia, konverzácia, konverzácia
Ak existuje najdôležitejší tip na zvládnutie nového jazyka, tak je to potom rozhodne tento – hodiny a hodiny rozhovorov v cudzom jazyku . Hodina konverzácie (s niekým, kto ťa opraví, ak sa pomýliš) je rovnako dobrá ako päť hodín v učebni či jazykovke.
Existuje niekoľko dôvodov pre tento tip. Prvým je motivácia. Nezabúdaj, že sa chceš naučiť cudzí jazyk, aby si mohol komunikovať s ľuďmi – to je skutočný dôvod jazyka, dorozumievanie sa. Je úplne jedno akú krásnu učebnicu si kúpiš, komunikovať budeš totiž s ľuďmi, nie s ňou. Druhým dôvodom je to, že jazyk je niečo, čo je potrebné trénovať v praxi. Nové slovíčka a frázy si zapamätáš oveľa rýchlejšie, ak ich budeš nútený použiť v konverzácii – teda v praxi
2. Intenzita štúdiá tromfne dĺžku štúdia
Jazyk si vyžaduje veľa opakovania, veľa praktických skúseností a konzistentné úsilie a investície času. Je lepšie investovať určitú dobu svojho života (aj keby to mali byť len 1-2 týždne) a naozaj ísť na 100%, ako stále dookola len niečo skúšať s malým úsilím v priebehu mesiacov alebo dokonca rokov. Čo tým chcem povedať je to, že štyri hodiny denne po dobu dvoch týždňov sú výhodnejšie, ako študovať jednu hodinu denne po dobu dvoch mesiacov. To je dôvod, prečo toľko ľudí chodí tak dlho na jazykové kurzy, no ani po dlhej dobe ho nevedia používať.
3. Začni so 100 najpoužívanejšími slovami
Ukázalo sa, že veľká časť slovnej zásoby, ktorá sa bežne vyučuje, sa týka kuchynského riadu, rodinných príslušníkov, oblečenia a miestností v dome. Je skvelé poznať tieto slovíčka, no ak pôjdeš niekam na dovolenku a budeš sa chcieť spýtať na cestu či inú informáciu, asi ti veľmi nepomôžu. Radšej začni so 100 najpoužívanejšími slovami – štúdie preukázali, že 100 najpoužívanejších slov, ti pomôže zvládnuť 50% konverzácii. Trénuj ich dookola a používaj ich vo vetách najbežnejšej komunikácie. Týmto si vytvoríš skvelý základ, ktorý potom môžeš dopĺňať o nové slovíčka.
4. Precvičuj jazyk vo svojej hlave
Bežne každý z nás rozmýšľa v rodnom jazyku. Zmeň to a prinúť sa premýšľať v novom jazyku. Môžeš to využiť vždy keď máš chvíľu času, niekam cestuješ, alebo keď na niečo čakáš. Môžeš tak pokračovať v praxi – konštruovať vety a viesť „falošné“ rozhovory vo svojej hlave v novom jazyku. Môžeš si napríklad predstaviť rozhovor o téme, ktorú budeš v budúcnosti s niekým preberať.
5. Neboj sa chýb
Zmier sa s tým, že pri tréningu jazyka budeš robiť kopec chýb – to je však v poriadku. Chyby sú totiž prirodzenou súčasťou učenia. Príklad – Koľkokrát si spadol, kým si sa naučil chodiť?
6. Počúvaj jazyk
Pre úspešnú komunikáciu je mimoriadne dôležité, aby si vedel správne vyslovovať naučené slová. Aby si však vedel ako znejú, musíš si cudzí jazyk napočúvať. Pri tomto kroku ti môžu pomôcť cudzojazyčné filmy, hudba, či rádio.
7. Nájdi si „kamoša“ na učenie
Ideálne je nájsť si osobu, ktorá jazyk ovláda lepšie než ty. Znie to ošúchane, no je to osvedčená metóda. Hodina s niekým, kto vás opraví, či pomôže ak sa zaseknete, vás posunie v pred oveľa rýchlejšie. Odporúčanie, ktoré mám od Martina Hlinku – Stretnite sa kľudne 3-4 a vybehnite do mesta napríklad na kofolu. Fígeľ je v tom, že sa celý čas budete ako partia rozprávať v cudzom jazyku – je to skvelá prax a zároveň sa rýchlejšie zbavíš stresu rozprávať v cudzom jazyku na verejnosti – budeš tam mať totiž svoju obvyklú partiu v ktorej sa cítiš bezpečne a nemusíš sa báť pred nimi hovoriť.
8. Ak nemôžeš nájsť „kamoša“ na učenie, využi internet
Nie si jediný, kto sa učí cudzí jazyk – na svete je ďalších niekoľko miliónov ľudí, ktorí sa snažia zvládnuť cudzí jazyk. Prečo to teda nevyužiť a nepokecať si s cudzincom online? Existuje celý rad internetových. Osobne odporúčam stránku Live Mocha, kde okrem „pokecu“ nájdeš aj základné lekcie.
9. Sprav si z toho zábavu
Veľmi dôležitá vec, najmä z dlhodobého hľadiska. Učenie môže byť nudné, je preto dôležité, aby si našiel spôsob, ako z neho spraviť zábavu. Môžeš sa učiť nové slovíčka z vtipov, hrať hry v cudzom jazyku, chodiť na akcie, kde si môžeš vyskúšať jazyk, nastaviť si mobil do cudzieho jazyka a mnoho ďalšieho. Ak totiž zakomponuješ jazyk do svojej obvyklej zábavy, pôjde ti oveľa ľahšie a hlavne sa zabavíš.
Držim ti palce na tvojej ceste k cudziemu jazyku.
Ak ti článok pomohol, zdieľaj ho so svojimi známymi na Facebooku a nezabudni napísať svoj názor do komentárov
dobrý článok ale dá sa niekde nájsť tých 100 slov? ak hej poprosim link
Ahoj, dakujem ti za tvoj komentar, samozrejme sa daju najst, napriklad tu mas anglicke: http://en.wikipedia.org/wiki/Most_common_words_in_English
Super článok, určite posuniem ďalej! 🙂